لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

حقوق شهروندی | یک کودک-مجرم در آستانه اعدام؛ خانواده آرمان عبدالعالی برای آخرین ملاقات به زندان فراخوانده شدند


از راست: سهیل عربی، آرمان عبدالعالی، و سپیده قلیان
از راست: سهیل عربی، آرمان عبدالعالی، و سپیده قلیان

اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های حقوق بشری و رسانه‌های ایران حاکی از اعدام قریب الوقوع آرمان عبدالعالی در زندان رجایی شهر کرج،‌ بازداشت مجدد سپیده قلیان، بازگشایی چهاردهمین پرونده‌ برای سهیل عربی، درخواست فعالان مدنی و سیاسی مبنی بر محاکمه علنی دادخواهان سلامت، درخواست آزادی زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ، و بسته شدن پرونده‌های زن‌کشی به دلیل نبود شاکی خصوصی در ایران است.

  • پدر و مادر آرمان عبدالعالی برای آخرین ملاقات فراخوانده شدند

خانواده آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم محکوم به اعدام، برای آخرین ملاقات با فرزندشان به زندان فراخوانده شدند.

سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۲۰ مهر ماه نوشت قرار است حکم آرمان عبدالعالی به اتهام قتل دختری به نام غزاله، روز چهارشنبه ۲۱ مهر ماه در زندان رجایی شهر کرج به مرحله اجرا گذاشته شود. این در حالی است که متهم هنگام وقوع جرم ۱۷ ساله بود.

به نوشته این نهاد حقوق بشری، فیلم دوربین‌های مداربسته که پلیس به عنوان مدرک آن‌ها را بررسی نکرده، نشان می‌دهد غزاله پس از ملاقات با آقای عبدالعالی از ساختمان خارج شده است.

آرمان عبدالعالی پس از ناپدید شدن غزاله در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۲ بازداشت شد. او در دادگاه اعلام کرد که پس از دستگیری به مدت ۸۵ روز در سلول انفرادی تحت شکنجه قرار داشت تا علیه خود اعتراف کند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نیز روز سه‌شنبه ۲۰ مهر ماه، ضمن درخواست توقف فوری حکم اعدام آرمان عبدالعلی از مقامات ایران خواستند حکم اعدام کودکان را متوقف کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط این کارشناسان، بیش از ۸۵ کودک-مجرم در ایران محکوم به اعدام هستند و یک کودک-مجرم نیز ۱۱ مردادماه به طور مخفیانه در ایران اعدام شده است.

  • بسته شدن پرونده‌های «زن‌کشی» در ایران با نبود شاکی خصوصی

در پی جان‌باختن زنی به نام فائزه ملکی‌نیا که گفته می‌شود قربانی قتل ناموسی شده است، ژینا مدرس‌گرجی، فعال حقوق زنان و عضو انجمن زنان «ژیوانو» در سنندج، گفت، در پرونده‌های «زن‌کشی» یا «مشکوک به زن‌کشی» شفاف‌سازی وجود ندارد و دادستانی و نهادهای حمایت‌کننده مانند بهزیستی و اورژانس اجتماعی در این موارد به درستی در پرونده‌ها مداخله نمی‌کنند.

این فعال حقوق زنان روز سه شنبه ۲۰ مهر در گفت‌و‌گو با روزنامه شرق، ضمن اشاره به این که در اکثر پرونده‌های زن‌کشی شاکی خصوصی وجود ندارد گفت در اکثر مواقع متهم که پدر، برادر، یا شوهر است به واسطه نبود شاکی خصوصی‌ پس از چند روز بازداشت آزاد و پرونده هم یا مختومه اعلام می‌شود یا به جای خاصی نمی‌رسد.

ژینا مدرس‌گرجی با اشاره به مخفی ماندن پرونده‌های «زن‌کشی» و «خشونت علیه زنان» افزود، پرونده‌های زن‌کشی با نام «خودکشی» و «خودسوزی» بدون هیچ پیگرد قانونی و قضائی بسته می‌شوند و در بسیاری از موارد زن‌کشی ذیل بهانه‌هایی از‌ جمله خودکشی پنهان می‌شود.

کنشگران مدنی و حقوق بشری سال‌ها است که خواستار تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان توسط جمهوری اسلامی شده‌اند.

  • صدها فعال مدنی و سیاسی خواستار محاکمه علنی «دادخواهان سلامت» شدند

ده ها نفر از فعالان مدنی و سیاسی داخل و خارج از ایران با انتشار نامه‌ای در اعتراض به روند غیرقانونی بازداشت و محاکمه «دادخواهان سلامت»، خواستار برگزاری دادگاه علنی متهمان این پرونده شدند.

قرار است دادگاه متهمان پرونده «دادخواهان سلامت» چهارشنبه ۲۱ مهرماه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شود.

امضاکنندگان این نامه می‌گویند اگر دادگاه «ناعادلانه و فرمایشی» با حضور آزاد اصحاب رسانه و فعالان مدنی مستقل همراه باشد و امکان شنیدن دفاعیات دادخواهان نیز فراهم شود، مردم قضاوت خواهند که «متهمان واقعی کیستند و چه کسانی باید امروز به خاطر بازی کردن با جان میلیون‌ها ایرانی محاکمه شوند.»

پیشتر صدای آمریکا گزارش کرده بود، دادخواهان سلامت شامل آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و لیلا حیدری،‌ چهار وکیل دادگستری، و مهدی محمودیان و مریم افرافراز، دو فعال مدنی، ۲۳ مرداد ماه با هجوم ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند. با وجود آزادی برخی از این افراد، آرش کیخسروی، مصطفی نیلی و مهدی محمودیان کماکان در بازداشت به ‌سر می‌برند.

  • سپیده قلیان بار دیگر بازداشت شد

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی که در دوران مرخصی به‌سر می‌برد، روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.

مهدی قلیان، برادر این فعال مدنی، روز دوشنبه با اعلام این خبر در اینستاگرام خود نوشت، بیش از ۳۰ مامور مرد و زن به خانه سپیده هجوم بردند، تلفن‌های همراه اعضای خانواده را ضبط کردند، و او را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

خانم قلیان که به زندان بوشهر تبعید و اواخر خرداد ماه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود، در دوران مرخصی به افشاگری درباره شکنجه زندانیان در بند زنان زندان بوشهر و دادخواهی سایر زندانیان پرداخت. او اسفندماه گذشته نیز با افشاگری در مورد وضعیت نامناسب زندان بوشهر، گفته بود: «بند زنان این زندان جایی نزدیک آخر دنیاست که در آن شکنجه و بدرفتاری با زنان، امری عادی است.»

  • گشایش پرونده‌ای جدید برای سهیل عربی

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و اخبار رسیده به صدای آمریکا،‌ برای چهاردهمین بار پرونده جدیدی برای سهیل عربی، زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ گشوده شده است.

بر اساس اطلاعات رسیده به صدای آمریکا، این پرونده طی روزهای گذشته به اتهام «اخلال در نظم زندان» و «توهین به رهبری» برای این زندانی سیاسی و سه هم‌بندی دیگر وی گشوده شده است.

گفته می‌شود از آذرماه سال ۹۹ تا به امروز این چهارمین پرونده با اتهامات امنیتی است که برای سهیل عربی، عکاس، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی، گشوده می‌شود. او از آذر ماه سال ۹۲ در زندان‌ به‌سر می‌برد.

  • اتحادیه آزاد کارگران خواستار آزادی زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ شد

در پی هجوم زندانیان با سابقه شرارت به اتاق زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ و زخمی کردن گروهی از این زندانیان، اتحادیه آزاد کارگران با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد.

این اتحادیه روز دوشنبه ۱۹ مرداد با انتشار این بیانیه‌ خواستار آزادی بی قید و شرط شاپور احسانی‌راد، اسماعیل گرامی، اکبر باقری، پویا قبادی، اکبر فراجی، ارشیا وظیفه، شهاب سلطانیان، داود عبداللهی، علیرضا فرشی، و هفت زندانی سیاسی دیگر زندان تهران بزرگ شد.

در این بیانیه آمده است، پس از حادثه روز جمعه ۱۶ مهر، مقامات زندان به زندانیان سیاسی اعلام کرده‌اند که در راستای «اجرای تفکیک جرائم» به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل خواهند شد، اما بر خلاف گفته مقامات این زندانیان با تهدید و با استفاده از نیروی گارد، به اجبار به سالن ۹ تیپ دو منتقل شده‌اند، سالنی که گفته می‌شود پیشتر از اتاق‌های آن به عنوان سلول انفرادی استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG