لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

قطر: با کشتن گروگان های ایرانی مخالفیم


نخست وزیر قطر
نخست وزیر قطر
قطر، حامی عمده انقلابیون سوریه، از مخالفان حکومت بشار اسد خواست از کشتن گروگان های ایرانی خودداری کند. انقلابیون سوریه اعلام کرده اند چنانچه به درخواست هایشان توجه نشود، آنها ۴۸ ایرانی را که در اسارت خود دارند، خواهند کشت. شهروندان ایرانی دو ماه پیش در نزدیکی دمشق به اسارت نیروهای مخالف سوری درآمدند.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر روز یکشنبه پس از دریافت درخواست ایران برای تضمین آزادی گروگان های ایرانی، با انقلابیون سوریه وارد مذاکره شده است.

گردان البراء، وابسته به ارتش آزاد سوریه روز پنجشنبه گفت اگر اسد اسیران انقلابی را آزاد نکند و حمله به مناطق غیرنظامی را متوقف نکند، گروگان های ایرانی را می کشد.

بیانیه این گروه انقلابی مخالف بشار اسد در سوریه، که روز یکشنبه در صفحه فیسبوک آن منتشر شد حاکی است که ضرب الاجل تعیین شده بنا به درخواست میانجی ها، تا ۲۴ ساعت تمدید شده است. انقلابیون می گویند اسنادی در اختیار دارند که نشان می دهد گروگان های ایرانی اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند. تهران می گوید این افراد برای زیارت به سوریه رفته بودند. هرچند برخی رسانه های ایرانی به نقل از علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، گفتند که برخی از این افراد اعضای بازنشسته سپاه پاسداران بودند.

شیخ حمد به تلویزیون الجزیره گفت: «طبق سیاست های قطر ما با کشتن زندانیان مخالفیم. ما با وخامت اوضاع در سوریه نیز مخالفیم. هر کدام از طرف ها مطالبات خود را دارند اما اصول بنیادین مبنی بر نکشتن زندانیان است.»

گردان البراء که پیشتر تهدید کرده بود گروگان های ایرانی را می کشد در ویدئویی که روز پنجشنبه منتشر کرد گفت مذاکرات بر سر سرنوشت این افراد «به دلیل همکاری های ایران و سوریه، شکست خورده است.»

انقلابیون مخالف با حاکمیت بشار اسد در سوریه، ایران را به فرستادن نیروهای سپاه پاسداران به سوریه متهم می کنند تا در کار سرکوب مخالفان به نیروهای اسد کمک کنند.

شیخ حمد، نخست وزیر قطر با در نظر گرفتن اختلاف نظر میان قدرت های عمده شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد سوریه، کشورهای عرب را به اقدام درمورد این کشور ترغیب کرده است. او گفت: «شورای امنیت با هر گونه دخالت صریح در توقف خشونت های سوریه مخالف است و انتخابات پیش روی آمریکا نیز تصمیم درباره سوریه را به حاشیه رانده.»

قدرت های غربی می گویند تمایلی به دخالت نظامی ندراند و شورای امنیت نیز نمی تواند علیه رای روسیه و چین اقدام کند.

شیخ حمد گفته است: «برخی کشورهای عرب معتقدند که دخالت نظامی در سوریه
ایده خوبی است در حالی که شماری دیگر از آنها نظر خاصی ندارند.»

عربستان سعودی و ترکیه هر دو قویا از انقلابیون مخالف در سوریه حمایت می کنند. دولت سوریه می گوید قطر، عربستان سعودی و ترکیه مسئول خشونت ها در سوریه اند. این سه کشور در مقابل، دمشق و نیروهای نظامی وابسته به اسد را مسئول سرکوب و خونریزی در سوریه می دانند.
XS
SM
MD
LG