لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

مخالفان سوری: گروگانهای ایرانی عضو سپاه پاسداران هستند


شبکه تلویزیونی العربيه روز يکشنبه با پخش فيلمی از مخالفان سوری که ۴۸ ايرانی را به گروگان گرفته اند از قول آنها اعلام کرد افراد به گروگان گرفته شده از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

احمد وحيدی، وزير دفاع ايران، روز شنبه گفته بود ايران نيروی نظامی در سوريه ندارد و دولت سوريه نيز چنين درخواستی از تهران نکرده است.

شبکه تلويزيونی العربیه در فيلم خود مردی را نشان داد که لباس ارتش آزاد سوريه را به تن کرده و می گوید که مخالفان، ۴۸ نظامی ايرانی را که برای ماموريت شناسايی وارد دمشق شده بودند دستگير کرده اند.

منابع دولتی ايران و سوريه روز شنبه از ربوده شدن ۴۸ زائر ايرانی در حومه دمشق توسط افراد مسلح خبر داده بودند.

در واکنش به ربوده شدن ۴۸ ايرانی که تهران آنها را «زائر» معرفی کرده است، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ایران، از مقام های ترکيه خواسته است تا برای آزادی اين افراد ميانجيگری کند.

پیشتر، خبرگزاری ایرنا از قول «یک منبع آگاه در سفارت ایران در دمشق» گزارش کرده بود كه محل نگهداری این زائران «شناسایی شده» و مقام های سفارت ایران در دمشق مشغول پیگیری موضوع هستند.

ايران می گويد اين افراد در مسیر عزیمت به فرودگاه برای بازگشت به ايران بودند که در ۱۶ کيلومتری فرودگاه دمشق اتوبوس حامل آنها از سوی افراد مسلح ربوده شد.

در روزهای گذشته، رسانه های اسراییل و منابع دیگر ادعا کرده اند نیروها و عوامل ایران در سوریه حضور دارند و به دولت بشار اسد کمک می کنند. روز شنبه، یک سامانه خبری اسراییل گزارش داد طی چند هفته گذشته بیش از سه هزار تیرانداز ایرانی وارد سوریه شده اند.
XS
SM
MD
LG