لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

وزرای خارجه گروه هفت از توقف‌های بشردوستانه در غزه حمایت می‌کنند اما خواستار آتش‌بس نیستند


G7 ministerial meetings, in Tokyo
G7 ministerial meetings, in Tokyo

وزرای خارجه «گروه هفت» روز چهارشنبه حمایت خود را از توقف‌های بشردوستانه در غزه برای حمایت از ارسال کمک، جابه‌جایی غیرنظامیان و آزادی گروگان‌ها اعلام کردند - اما درخواستی برای «آتش بس» مطرح نکردند.

در بیانیه مشترکی که پس از نشست توکیو منتشر شد، وزرای «گروه هفت» حمایت خود را از اسرائیل برای دفاع از خود مطابق با قوانین بین‌المللی اعلام کردند. در این بیانیه همچنین ضمن محکوم کردن حماس، خواهان آزادی فوری همه گروگان‌ها شدند.

گروه هفت همچنین از جمهوری اسلامی ایران خواست که از حمایت از حماس خودداری کند.

هفت کشور عضو در این بیانیه همچنین خواستار اقدام برای کاهش بحران انسانی در غزه شدند، جایی که بر اساس آمار مقامات بهداشت فلسطینی در رام الله که از منابعی در حماس بدست آمده است، بیش از ۱۰ هزار نفر از زمان آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند.

در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت آمده است: «ما بر نیاز به اقدام فوری برای رسیدگی به بحران انسانی رو به وخامت غزه تاکید می‌کنیم.»
این بیانیه از «همه طرف‌ها» خواسته است که امکان دسترسی برای کارکنان بشردوستانه و ارسال کمک «بدون مانع» به غیرنظامیان، از جمله غذا، آب، مراقبت‌های پزشکی، سوخت و سرپناه را مهیا کنند.

در ادامه این بیانیه وزرای خارجه «گروه هفت» آمده است: «ما از توقف‌های بشردوستانه و ۲ کوریدور برای تسهیل کمک‌های ضروری، جابه‌جایی غیرنظامیان و آزادی گروگان‌ها حمایت می‌کنیم.»

در بیانیه آنها همچنین آمده است که کشورهای «گروه هفت» متعهد به همکاری با شرکای خود برای تهیه راه‌حل‌های بلندمدت پایدار برای غزه و بازگشت به روند صلح گسترده‌تر هستند که می‌تواند به «راه‌حل دو کشور» منجر شود.

اشاره نکردن به «آتش بس» که به نوشته برخی از رسانه‌ها «رد آتش‌بس توسط گروه هفت» تعبیر شد، این گروه را در تضاد با همتایان عرب خود قرار می‌دهد، که در روزهای گذشته «آتش‌بس» فوری را مطالبه کرده بودند.

اسرائیل می‌گوید هدف از حمله هوایی و زمینی به غزه، نابودی کامل حماس است. حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر (۷ اکتبر) به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر که بیشترشان غیرنظامی بودند را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود و به گروگان گرفت.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG