لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

امیر قطر از تاخیر در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان سوریه انتقاد کرد


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی - ۵ مارس ۲۰۲۳
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی - ۵ مارس ۲۰۲۳

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر روز یکشنبه گفت که از تاخیر در ارسال کمک به آسیب‌دیدگان زلزله ماه گذشته میلادی در سوریه متحیر شده است.

به گزارش رویترز، امیر قطر در اشاره آشکار به دولت سوریه، گفت که سوء‌استفاده از کمک‌های بشردوستانه برای مقاصد سیاسی اشتباه است.

قطر یکی از چندین کشور خاورمیانه است که از شورشیان در جنگ داخلی سوریه حمایت کرد و پیشتر علیه تلاش‌های برخی کشورها برای عادی سازی روابط با دمشق موضع‌ گرفته است.

امیر قطر، در آغاز کنفرانس کشورهای کمتر توسعه یافته سازمان ملل متحد در دوحه، سخنرانی می‌کرد.

تعداد قربانیان زلزله اخیر در ترکیه به بیش از ۴۵ هزار نفر افزایش یافته و مجموع قربانیان زلزله ترکیه و سوریه به حدود ۵۱ هزار نفر رسیده است. در سوریه، منطقه شمال غربی که تحت کنترل شورشیان است، بیشترین ضربه را از زلزله دید.

سازمان ملل متحد از طرف‌های جنگ سوریه خواست اجازه دسترسی برای کمک‌رسانی بدهند. پیش از زلزله نیز مناطق مختلف سوریه بر اثر جنگ به شدت آسیب دیده‌اند.

نهادهای امدادی از محدودیت‌های دولت دمشق، که به گفته آنها توزیع کمک‌ها را سیاسی می‌کند، شکایت دارند. برخی سازمان‌های امدادی نیز می‌گویند که شورشیان تندرو ارسال کمک‌ها از مناطق تحت کنترل دولت سوریه را مسدود کرده‌اند و این امر تلاش‌ها را پیچیده‌تر کرده است.

XS
SM
MD
LG