لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

خیز بلند قطر برای توسعه استخراج از بزرگترین میدان گازی جهان؛‌ ایران همچنان درگیر ناترازی


در حالی که ایران به دلیل «ناترازی» در تامین گاز برای مصرف خانگی و صنعتی خود دچار مشکلات متعدد و از توسعه استخراج در میدان گازی پارس جنوبی بازمانده است، قطر با مشارکت شرکت‌های بزرگ نفتی جهان خیزی بلند در راستای افزایش استخراج و تولید گاز طبیعی خود برداشت.

این طرح، ظرفیت تولید گاز قطر را از ۷۷ میلیون تن در سال جاری به ۱۲۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۶ افزایش خواهد داد.

سعد شریدا الکعبی وزیر انرژی قطر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد، گفت که طرح توسعه پیشگام، جهشی عظیم در رهبری کشورش در حوزه انرژی ایجاد خواهد کرد، ضمن آنکه تضمینی برای مصرف بهینه منابع طبیعی و ارائه یک منبع انرژی پاک‌تر به جهان در چند دهه آینده خواهد بود.

او همچنین گفت: «در سطح محلی، این پروژه اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی خواهد داشت که در تمام بخش‌های اقتصاد قطر منعکس خواهد شد و درآمدهای کشور را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.»

این اقدام قطر در حالی است که ایران، شریک دیگر این میدان مشترک، با مشکلات زیادی در زمینه تولید و بهره‌برداری از آن مواجه است.

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از استان‌های ایران در سال جاری با قطعی گاز و برق مواجه شده‌اند.

همچنین، عرضه گاز طبیعی به کارخانه‌ها و پتروشیمی‌ها محدود شده است و ایران نمی‌تواند به اهداف تولید پتروشیمی خود دست یابد.

پارس جنوبی میدان گازی مشترک میان ایران و قطر است که بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان و دارای ۵۰.۹۷ تریلیون متر مکعب گاز و تقریباً ۷.۹ میلیارد متر مکعب میعانات گازی طبیعی است.

پارس جنوبی سهمی ۱۰ درصدی در کل ذخایر گازی زمین دارد. این میدان به تنهایی ۴۰ درصد ذخایر گاز ایران را در بر گرفته اما سهم ایران از برداشت این منبع بسیار کمتر از همسایه جنوبی است. دوحه تاکنون ۵/ ۲ برابر تهران از میدان مشترک پارس جنوبی تولید گاز داشته، سال‌ها پیش سکوهای بسیاری را نصب کرده و اکنون در حال آماده شدن برای افزایش ۴۰ درصدی تولید گاز از این میدان است.

توسعه میدان گازی پارس جنوبی توسط قطر، این کشور را به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان تثبیت خواهد کرد. این امر می‌تواند به قطر کمک کند تا جایگاه خود را در بازارهای جهانی انرژی تقویت کند و درآمدهای خود را افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG