لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

وزیر خارجه امارات: هنوز پاسخی از سوی قطر دریافت نکرده‌ایم


عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی - آرشیو
عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی - آرشیو

به دنبال پایان مهلت تعیین شده کشورهای عمده عربی برای پاسخگویی قطر به فهرست درخواست‌های ارائه شده به آن کشور و تمدید موقت آن، وزیر خارجه امارات متحده عربی روز سه شنبه گفت این کشوها هنوز پاسخی از جانب دوحه دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عبدالله بن زاید آل نهیان در عین حال از اظهار نظر درباره واکنش چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، در صورت عدم دریافت پاسخ هایی قطر به سیزده درخواست آنها خودداری کرد.

این چهار کشور اواسط خرداد با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران در منطقه، روابط خود را با آن قطع کردند. آنها اول تیر ماه فهرستی شامل سیزده درخواست خود را به قطر ارائه و ده روز به آن کشور مهلت دادند که در مورد آن تصمیم بگیرد.

کاهش روابط با جمهوری اسلامی ایران، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر، و همچنین توقف فعالیت‌های شبکه خبری الجزیره، از جمله درخواست‌های ارائه شده به دوحه از سوی همسایگان این امیرنشین کوچک اما ثروتمند حاشیه جنوبی خلیج فارس است.

قطر که اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرده است، درخواست‌های ارائه شده را غیر قابل قبول خوانده و گفته اساسا برای رد کردن تهیه شده‌اند. تمدید ۴۸ ساعته مهلت این کشورها در روز دوشنبه به نظر نمی‌رسد تغییر چندانی در موضع قطر داشته باشد.

تمدید این مهلت بنا به درخواست شیخ صباح آل صباح امیر ۸۸ ساله کویت صورت گرفت، که تلاش می‌کند تنش ایجاد شده بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را حل و فصل کند؛ همانطور که سه سال پیش هم در مورد مشابه این کار را کرده بود.

پاسخ با رعایت اصل احترام به حاکمیت ملی

وزیر خارجه قطر روز دوشنبه با سفر به کویت، یادداشت رسمی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در مورد خواسته‌های چهار کشور عربی را به دولت کویت ارائه کرد؛ هر چند از آن به عنوان پاسخ رسمی دوحه یاد می‌شود، اما هنوز جزئیات آن فاش نشده است.

با این حال، خبرگزاری رسمی کویت اواخر روز سه شنبه از اعزام نماینده ویژه‌ای به دوحه برای ارائه یادداشت امیر کویت به همتای قطری خود خبر داد، اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. مهلت ۴۸ ساعته تمدید شده برای قطر روز چهارشنبه به پایان خواهد رسید.

خبرگزاری رویترز سه شنبه شب به نقل از وزیر خارجه قطر نوشت، پاسخ کشورش به خواسته‌های کشورهای عرب که تسلیم امیر کویت به عنوان میانجی شده است، با احترام به حاکمیت ملی قطر تنظیم شده و حسن نیت دوحه در آن به نمایش گذاشته شده است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، که در یک نشست خبری مشترک در دوحه با وزیر خارجه آلمان صحبت می‌کرد، بار دیگر تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده اخیر علیه کشورش را غیرقانونی خواند و خطاب به امارات گفت، تخریب وجهه قطر را متوقف کند.

به گزارش رویترز، زیگمار کابریل وزیر خارجه آلمان نیز در این نشست خبری، با بیان این که قطر در واکنش به محدودیت‌های اعمال شده کشورهای عمده عربی تا کنون خویشتن داری کرده داده است، گفت همسایگان قطر نیز باید در مقابل چنین کنند.

آقای گابریل که به منظور میانجیگری بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به منطقه سفر کرده است، همچنین گفت که آلمان و اروپا برای کمک به شکل گیری یک ساز و کار یا راه حل بین المللی با هدف پایان دادن به اختلافات، آمادگی کامل دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG