لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

مناقشه ارزی ادامه دارد؛ قالیباف تاخیر در تامین ارز دارو را تایید کرد


کمبود دارو همچنان یکی از معضلات بیماران در ایران
کمبود دارو همچنان یکی از معضلات بیماران در ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به تذکر یک نماینده درباره مشکلات توزیع دارو گفت: «قطعاً بانک مرکزی در واگذاری ارز در اواخر بهار و ابتدای تابستان تاخیر داشته است.»

باقر قالیباف امروز در مجلس اعلام کرد که «بعد از بررسی‌ها و جلسات برگزار شده» در خصوص دارو، مشخص شده که سه دستگاه سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت بهداشت در این زمینه مسئول هستند.

تایید تاخیر در تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی توسط باقر قالیباف با در نظر گرفتن مناقشه ارزی این بانک با فعالان بخش خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است.

روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر تکذیب ادعای بانک مرکزی که از «تامین به موقع و کافی ارز» مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی و سایر نیازهای کشور سخن گفته بود از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد.

در همین رابطه یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفته بود که فعالان اقتصادی ماه‌هاست که ارز نگرفته‌اند و ۵ ماه است که منتظر تخصیص ارز هستند.

وب‌سایت «اقتصاد آنلاین» نیز تاکید کرد که دوشنبه سوم اردیبهشت ماه، فعالان اقتصادی و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در نشست صبحانه کاری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادعای تامین ارز از سوی بانک مرکزی را رد کردند.

در همین زمینه کاوه زرگران، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفته بود: «فعالان اقتصادی ۵ ماه است که منتظر تخصیص ارز هستند.»

به گفته زرگران از ۳۰ مهر ماه سال گذشته خیلی از شرکت‌ها کالاهای اساسی را وارد و در بازارهای داخلی فروخته‌اند و منتظر تخصیص ارز هستند، از این تاریخ به بعد بسیاری از کالاها مشمول تخصیص ارز نشده‌اند.

زرگران تاکید کرده که بانک مرکزی در حالی مدعی است که اتاق تهران اطلاعات اشتباه داده که «به عنوان رئیس انجمن غلات اعلام می‌کنم که محموله‌های متعددی از شرکت‌های مختلف از ۳۰ مهر سال گذشته در نوبت تخصیص ارز هستند و هنوز نتوانسته‌اند ارز دریافت کنند.»

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تامین ارز برای جمهوری اسلامی به یکی از معضلات بزرگ تبدیل شده است.

تحریم‌های ایالات متحده و محدود شدن دسترسی به دلارهای صادراتی نفتی و غیرنفتی برای جمهوری اسلامی از جمله عوامل این اتفاق است.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند با تشدید تحریم‌ها در روزهای گذشته و احتمال اعمال تحریم‌های گسترده توسط اتحادیه اروپا علیه ایران، شرایط اقتصادی به خصوص در حوزه ذخایر ارزی برای جمهوری اسلامی بحرانی‌تر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG