لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

ایران در صدر مذاکرات ولادیمیر پوتین در اسرائیل


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سفر ۲۴ ساعته اش به اسرائیل را آغاز کرد. او در دیدارهایش با مقامات اسرائیلی و فلسطینی، از جمله درباره برنامه اتمی ایران و مسئله سوریه مذاکره می کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیمروز دوشنبه وارد اسرائیل شد و مستقیما به شهر ساحلی نتانیا در شمال اسرائیل رفت تا همراه با شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل در مراسم یادبود و پرده برداری از مجسمه ای به یاد ارتش سرخ شوروی سابق و نقش آنان در جنگ جهانی دوم در مبارزه با فاشیسم شرکت کند. بسیاری از ساکنان شهر نتانیا روس تبار هستند.

شیمون پرز طی سخنانی در این مراسم گفت: «اطیمنان دارم روسیه، که فاشیسم را شکست داد، با تهدیدهای مشابه فعلی از سوی ایران و خونریزی در سوریه نیز مقابله می کند.»

او همچنین با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ملاقات کرد. به گفته نخست وزیر اسرائیل، آقای پوتین قبول دارد که ایران اتمی، «تهدیدی بزرگ» علیه جهان است.

بنیامین نتانیاهو، در دیدار با آقای پوتین خواستار تحریم های بیشتر علیه ایران شد. در بیانیه ای که پس از ملاقات آقایان پوتین و نتانیاهو صادر شد، رئیس جمهوری روسیه گفت که مذاکرات مسائلی چون ایران و روسیه را دربرگرفت. او همچنین گفت که مذاکره تنها راه حل این مشکلات است. آقای پوتین قرار است روز سه شنبه برای ملاقات با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به کرانه غربی رود اردن برود.

اسرائیل و اغلب کشورهای جهان به برنامه اتمی ایران مشکوکند و می گویند تهران تحت پوشش برنامه صلح آمیز اتمی به دنبال تولید سلاح است و آمریکا و اروپا تحریم های اقتصادی سختی را علیه تهران اعمال کرده اند.

اسرائیل که گفته می شود تنها کشور خاورمیانه دارای زرادخانه اتمی است، برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود قلمداد می کند و اعلام کرده که حق خود را در به کارگیری هر ابزار لازم برای پاسخگویی به تهدید ایران، محفوظ می داند.

جامعه بین الملل طی ماه های اخیر مذاکرات با تهران را ادامه داده است اما سه دور جلسه مذاکره میان ایران و کشورهای ۵+۱ در استانبول، بغداد و مسکو نتیجه ملموسی دربرنداشت.
اسرائیل هشدار داده که طول کشیدن مذاکرات، فرصت بیشتری به ایران می دهد تا غنی سازی اورانیوم را ادامه دهد.

مسئله سوریه نیز از دیگر موضوعات مهمی است که در صدر موضوعات مذاکره میان رهبران روسیه و خاورمیانه است.

مسکو و غرب، مواضعی متفاوت درمورد مسئله سوریه دارند. کرملین تاکنون از اعمال تحریم علیه متحد دیرپای خود در خاورمیانه، سوریه، حمایت نکرده و مخالف دخالت خارجی در این کشور است. دمشق مشتری دائمی تسلیحات روسی است و مسکو یک پایگاه نظامی مدیترانه ای در سوریه دارد.

مسکو همچنین خواستار برگزاری یک کنفرانس بین المللی درباره سوریه است و این پیشنهاد را با اردن، اتحادیه اروپا، ایران و عراق در میان گذاشته است.

علی رغم تمایل جامعه جهانی به تغییرحاکمیت سوریه، مسکو علاقه چندانی به برکناری
بشار اسد نشان نداده است.

توقف روند مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها احتمالا موضوع بخش دیگری از مذاکرات میان ولادیمیر پوتین با آقایان نتانیاهو و عباس است.

ولادیمیر پوتین، آخرین بار در سال ۲۰۰۵، هفت سال پیش به اسرائیل مسافرت کرده بود. دمیتری مدودف، جانشین او در کرملین سال گذشته از کرانه غربی دیدار کرده بود.
XS
SM
MD
LG