لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

پوتین بودجه نظامی روسیه را به میزان قابل توجهی افزایش داد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با امضای پیش‌نویس برنامه‌ بودجه، موافقت رسمی خود را با افزایش قابل‌توجه هزینه‌های نظامی اعلام کرد. بر اساس این برنامه، حدود ۳۰ درصد از هزینه‌های مالی روسیه در سال ۲۰۲۴ به نیروهای مسلح اختصاص می‌یابد.

این افزایش بودجه نظامی نشان‌دهنده عزم روسیه برای ادامه جنگ در اوکراین است. مسکو همچنین منابع بیشتری را برای تامین بودجه جنگ اختصاص می‌دهد و هزینه‌های دفاعی و امنیتی در مجموع قرار است به حدود ۴۰ درصد از کل هزینه‌های بودجه در سال آینده برسد.

پوتین هدف بلند پروازانه درآمد ۳۹۱ میلیارد دلاری را نیز برای سال آینده تعیین کرده است. این هدف، که بر اساس قیمت بالای نفت، برنامه‌ریزی شده، ممکن است روسیه را به افزایش مالیات‌های تجاری مجبور کند.

برنامه‌های بودجه روسیه قبلا توسط قانونگذاران در هر دو مجلس پارلمان، دومای ایالتی و شورای فدراسیون، تصویب شده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۰ تحریم جدید به منظور مقابله با جنگ‌طلبی روسیه علیه اوکراین وضع کرد.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این ارتباط گفت: «روسیه برای تامین مجدد ارتش خود و تداوم جنگ فجیعش علیه اوکراین، به اشخاص و نهادهای مایل [به همکاری در] کشورهای ثالث وابسته است و ما در پاسخگو کردن آنها تعلل نخواهیم کرد.»

از زمان آغاز لشکرکشی روسیه به اوکراین در پنجم اسفند سال ۱۴۰۰، آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، و ژاپن ضمن اعلام همبستگی با اوکراین و ارائه کمک‌های گسترده، اقدام به وضع چندین بسته تحریمی وسیع علیه ماشین جنگی پوتین و حامیان آن کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG