لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

مردم پورتوریکو می‌خواهند پنجاه و یکمین ایالت آمریکا شوند


فرماندار پورتوریکو و مردم نتیجه همه پرسی روز یکشنبه را جشن گرفته اند.
فرماندار پورتوریکو و مردم نتیجه همه پرسی روز یکشنبه را جشن گرفته اند.

مردم پورتوریکو در رفراندومی که روز یکشنبه برگزار شد، خواستار ملحق شدن به آمریکا به عنوان پنجاه و یکمین ایالت شدند.

مجمع الجزایر پورتوریکو در شمال شرقی دریای کارائیب تحت حاکمیت آمریکاست، اما به عنوان بخشی از خاک اصلی ایالات متحده محسوب نمی شود.

اجرای نتیجه این رفراندوم الزام آور نیست و ناظران و تحلیلگران منطقه می گویند، در ارتباط های سیاسی و اداری پورتوریکو با آمریکا تغییری بوجود نمی آورد.

تقریباّ نیم میلیون نفر از ساکنان پورتوریکو به تبدیل آن منطقه به ایالت پنجاه و یکم آمریکا رای دادند. این در حالی ست که آراء طرفدران ادامه وضعیت فعلی جمعاّ به پانزده هزار رای هم نرسید.

نتایج حاصل از این رای گیری برای پورتوریکو و آمریکا الزام آور نیست ، اما ریکاردو روسلو فرماندار پورتوریکو می گوید، چنین اقدامی بی فایده نخواهد بود.

فرماندار پورتوریکو گفت: با تشکر از تمام کسانی که برای سازماندهی این رای گیری تلاش کردند، تاکید می کنم مهمترین چیز این است که این کار خواست مردم را به خوبی و بدون واسطه نشان می دهد. این رای گیری فرصتی بود تا مردم پورتوریکو بتوانند مانند پنج سال پیش، نظر خود در مورد تبدیل این ناحیه به یکی از ایالات آمریکا را به گوش واشنگتن و جهانیان برسانند.

بدهی های داخلی و خارجی دولت پورتوریکو در حدود هفتاد میلیارد دلار است. بدهکاری های کمر شکنی که شصت و هشت درصد از تولید ناخالص داخلی آن منطقه را تشکیل می دهد.

خوزه آلوارز از حامیان پیوستن کامل پورتوریکو به آمریکا می گوید، در غیر این صورت، وضع این هم وخیم تر خواهد شد.

وی می گوید تبدیل شدن پورتوریکو به یکی از ایالات ِ آمریکا برخی از معضلات این منطقه را حل می کند. اما به عنوان یک ملت باید بتوانیم مسئولیت ِ تصمیمات و اعمال مان را برای مثال در مورد بدهی های زیاد پورتوریکو بپذیریم. با این حال تاکید می کنم، اگر پورتوریکو نتواند به طور کامل به صورت یکی از ایالت های آمریکا درآید، این دور باطل ادامه خواهد یافت.

حامیان استقلال پورتوریکو مانند دیوید الدراندو نیز به خوبی می دانند که این کار تا آینده قابل پیش بینی میسر نیست.

دیوید آلدراندو می گوید: تصور می کنم تبدیل پورتوریکو به یک کشور مستقل از تبدیل آن به یکی از ایالات ِ آمریکا ساده تر است! به احتمال زیاد تا وقتی زنده هستم، شاهد بوجود آمدن کشور پورتوریکو نخواهم بود، اما اطمینان دارم می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

ساکنان پورتوریکو شهروند آمریکا شناخته می شوند، اما نمی توانند در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شرکت کنند.

مجمع الجزایر پورتوریکو به عنوان «پل ارتباط فرهنگی ایالات متحده با آمریکای لاتین» شناخته می شود، و روز یکشنبه نیز پورتوریکوهای مقیم نیویورک در کارنوال سالانه و مشهور شان در آن شهر شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG