لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۷

مقام پیشین جمهوری اسلامی که دو فرزندش را در پرواز پی‌اس۷۵۲ از دست داد: هواپیما «سپر انسانی» شد تا جنگ نشود


آرشیو
آرشیو

یک مقام پیشین دولت جمهوری اسلامی ایران و همسرش که دو فرزندشان را در واقعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران در اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده‌اند، می‌گویند «به عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند» تا از وقوع جنگ جلوگیری کنند.

محسن اسدی لاری، معاون پیشین وزارت‌ بهداشت جمهوری اسلامی، و همسرش زهرا مجد که دو فرزندشان زینب و محمدحسین اسدی لاری را در پرواز پی‌اس۷۵۲ کشته شدند، در گفت‌وگویی تفصیلی که روز شنبه ۱۸ دی در سالروز واقعه سرنگونی هواپیما در وب‌سایت «انصاف‌نیوز» منتشر شده، تصریح کرده‌اند که مقامات با زدن هواپیما به عنوان «سپر انسانی» می‌خواستند این اقدام را مثل اقدامات مشابه پیشین «گردن آمریکا بیاندازند».

بنا بر این گزارش، آنها ماجرا را از مراجع داخلی پی‌گیری کرده‌اند و «برای روشن شدن علت‌ها و چگونگی سرنگونی هواپیما همراه با تعدادی دیگر از خانواده‌ها به قوه قضاییه» شکایت کرده‌اند و تا کنون «دو جلسه دادگاه با حضور خانواده‌ها و متهمان برگزار شده‌ است.

زهرا مجد در این گفت‌وگو با تأکید بر مهارت خلبان می‌گوید، او «حتی با موشک اول هواپیما را کنترل می‌کند.» موشک اول «به موتورش هم حتی اصابت می‌کند» و «افسر پدافند هم می‌گوید من دیدم با اولی سرنگون نشد دومی را زدم.»

محسن اسدی لاری نیز تأکید می‌کند: «ما واقعا به این نتیجه رسیدیم که این به عنوان سپر انسانی این را زده‌اند، می‌خواستند بیاندازند گردن آمریکا. کما این که این کار را در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند قبلا.»

خانم مجد اضافه می‌کند: «می‌گویند اگر این هواپیما نمی‌افتاد جنگ سختی همان روز بعد اتفاق می‌افتاد و آمریکا حمله می‌کرد.»

آقای اسدی لاری نیز خاطرنشان می‌کند: «آقای خسروی که به عنوان متهم که به اصطلاح به عنوان اپراتور مطرح است، ولی ایشون اوپراتور نیست در حد فرمانده گردان است متخصص‌ترین فرد است در ایران و در منطقه؛ این خیلی مسئله است!»

ما واقعا به این نتیجه رسیدیم که این به عنوان سپر انسانی این را زده‌اند، می‌خواستند بیاندازند گردن آمریکا. کما این که این کار را در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند قبلا
محسن اسدی لاری، معاون پیشین وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران

همسرش با در پرسشی تأکیدی می‌افزاید: «متخصص‌ترین اشتباه می‌زند؟!»

پدر دو جان‌باخته پرواز پی‌اس۷۵۲ تأکید می‌کند: «من این را متعامدا عرض می‌کنم: [خسروی] متخصص‌ترین فرد است به اذعان همه ... و سال‌ها آموزش می‌داده.»

به گفته زهرا مجد، از امیرعلی حاجی‌زاده هم «سوال شده، در واقع متهم هستند و تفهیم اتهام هم شده منتهی منع تعقیب برایشان صادر شده. شما ببینید نتیجه دادگاه چه خواهد بود.»

اسدی لاری عنوان می‌کند: «این که ترامپ مصاحبه‌اش را سه‌شنبه شب - که می‌شد چهارشنبه نزدیک ظهر ما - لغو کرد، این پیام بسیار مهمی بود که فرماندهان ارشد مملکت گرفتند این پیام را و به تعبیری گفتند که استخر آب سردی بود که روی ما ریختند. ما انتظار یک اقدام خیلی شدیدتری از آمریکا داشتیم ولی آمریکا دیگر این کار را نکرد.»

بابک غفوری آذر، روزنامه‌نگاری که دو تن از اقوام خود را در جریان سرنگونی این پرواز از دست داده است، در توییتی با یادآوری به پیشینه خانوادگی آقای اسدی لاری به این اشاره کرده است که«جمهوری اسلامی ایران چگونه از خانواده‌های وفادار به خود قربانی می‌‌گیرد.»

محسن اسدی لاری، همچنین در دومین سالگرد سرنگونی این هواپیمای مسافربری با موشک‌های سپاه پاسداران، در حساب اینستاگرام خود نوشت: «طراحی جنایت بزرگ در بیخ گوش خودمان در تهران صورت گرفت نه در پنتاگون.»

او تأکید کرد: «فرزندان ما را و فرزندان ملت ایران را هدف قرار دادند تا بقول خودشان ۱۰ میلیون نفر در امان باشند. ای سران توطئه! چرا عزیزان خودتان را در این ارابه مرگ قرار ندادید؟ چرا نیرنگ؟ چرا فریب؟ چرا دروغ؟ چرا پاکسازی صحنه؟ چرا گزارش کارشناسی را که میدانیم کاملا مهندسی شده در اختیار شکات و وکلا قرار نمیدهید؟ و صدها و هزاران چرای دیگر.»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان این واقعه روز شنبه در مراسم دومین سالگرد سرنگون شدن پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران در آسمان تهران، گفت که عدالت قابل مذاکره نیست. ما آسوده نخواهیم نشست با این اظهارات پوشالی سیاسی. ما درک نمی‌کنیم این تأخیری که این پرونده را به ایکائو نمی‌برند. دادگستری کانادا باید این پرونده را باز کند و بدون تأخیر تأکید کند که ماهیت آن تروریستی بوده است.

او تأکید کرد: «ما تقاضای حکم جلب تک‌تک آنها، رهبر جمهوری اسلامی ایران و فرماندهان سپاه را داریم و سپاه پاسداران تمامیتش باید سازمان تروریستی شناخته شود و دارایی‌های جمهوری اسلامی مسدود شود. به جای دهه‌های بعد، امروز باید برای کرامت انسان اقدام کنیم. این بار ننگ، با اندیشه‌ها و رفتارهایی است که نتیجه‌اش به این جنایت منجر شده است. فارغ از نتیجه، ما خانواده‌ها به مبارزه ادامه خواهیم داد.»

همچنین گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان و شماری از مردم روز شنبه در دومین سالگرد لحظات وقوع سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، در شاهدشهر، محل سقوط هواپیما، و سپس در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تجمع و تأکید کردند که «عدالت قابل مبادله نیست» و «ایستاده‌ایم تا جنایتکاران را در دادگاه بی‌طرف محاکمه کنیم.»

آنها با سر دادن شعار «دادخواهی! دادخواهی!» خواستار محاکمه عادلانه کسانی شدند که در این واقعه دست داشتند.

XS
SM
MD
LG