لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

برخی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر کماکان در بلاتکلیفی به سر می‌برند


روز جهانی کارگر مقابل مجلس
روز جهانی کارگر مقابل مجلس

۲۱ نفر از شهروندانی که روز جهانی کارگر (اول ماه مه) در مقابل مجلس از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، کماکان در زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ (فشافویه) در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

وبسایت حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت گزارش داد که با گذشت بیش از یک هفته، فعالان کارگری که در روز جهانی کارگر و در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت شدند کماکان در زندان به سر می‌برند.

بنا بر این گزارش به رغم صدور قرار کفالت برای سه نفر از بازداشت‌شدگان به نام‌های «ندا ناجی، عاطفه رنگرز و محسن سلیمانی نژاد» و صدور قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی برای یکی دیگر از بازداشت‌شدگان به نام «ناهید خداجو،» مقامات مسئول از آزادی این چهار نفر ممانعت به عمل آورده‌اند.

سندیکای کارگران ضمن محکوم کردن بازداشت تمامی دستگیر شدگان روز جهانی کارگر و روز معلم خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان شده است.

پس از این بازداشت‌ها، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

پیشتر سازمان عفو بین الملل در روز جهانی کارگر با انتشار یک بیانیه از مقام های جمهوری اسلامی خواست کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG