لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

عفو بین الملل خواستار آزادی فعالان مدنی و کارگری زندانی در ایران شد


اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در راهپیمایی روز کارگر سال ۱۳۹۲. اعضای این سندیکا در سال های اخیر بارها بازداشت شده اند.
اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در راهپیمایی روز کارگر سال ۱۳۹۲. اعضای این سندیکا در سال های اخیر بارها بازداشت شده اند.

سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از مقام های جمهوری اسلامی خواست که کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

در این بیانیه که چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت منتشر شد، با اعلام این که از روز جهانی کارگر پارسال تا امسال، مقامات ایرانی صدها نفر از کارگران و مدافعان حقوق کارگران را بازداشت کرده اند، آمده است که این بازداشت‌ها از منظر قوانین بین‌المللی غیرقانونی و خودسرانه محسوب می‌شود.

این سازمان با بیان این که دادگاه ها علاوه بر صدور احکام زندان برای دها نفر، دست کم ۳۸ مورد مجازات شلاق نیز صادر کرده اند، این اقدامات را «بخشی از کارزار سازمان یافته مقامات برای سرکوب اعتراضات عمومی» دانست.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ادامه با اشاره به نام‌های فعالان حقوق کارگران و فعالان مدنی بازداشت شده و احکام زندان و شلاق علیه آنها اشاره کرده و آورده است: «مقامات ایران باید تحقیقات بی‌طرفانه، مستقل و موثری را در خصوص شکایات مربوط به شکنجه و بدرفتاری با فعالان حقوق کارگران، از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، آغاز کرده» و مسببان آن را در دادگاه‌هایی عادلانه محاکمه کنند.

عفو بین‌الملل همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که موانع غیرقانونی تشکیل اتحادیه‌های مستقل را از میان برداشته و به کارگران اجازه دهند در تجمعات مسالمت آمیز شرکت کرده و از حقوق خود برای پیوستن به اتحادیه‌های مستقل بهره مند شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG