لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

تجمع روز جهانی کارگر در ایران به خشونت کشیده شد؛ ده‌ها نفر بازداشت شدند


تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران
تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران

همزمان با روز جهانی کارگر، خبرها حاکی از به درگیری کشیده شدن تجمعات کارگران در ایران و بازداشت چندین نفر از فعالان کارگری، فرهنگی و دانشجویی است.

جمعی از کارگران به مناسب روز جهانی کارگر روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند و شعارهایی همچون «کارگر، معلم، دانشجو، اتحاد اتحاد سر»، «گرانی تورم بلای جان مردم»، سر دادند و خواستار رسیدگی به وضعیت صنفی خود شدند.

اما گزارش ها حاکی از برخورد امنیتی و بازداشت گسترده فعالان صنفی در این تجمع کارگری در تهران است.

منابع خبری کارگری در ایران از جمله سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی از بازداشت ده‌ها نفر در این تجمعات خبر داده اند.

بنابر این گزارش‌ها رضا شهابی ، حسن سعیدی، وحیدفریدونی، ناصرمحرمزاده، محمدعلی اصلاغی، سیدرسول طالب مقدم، اسدلله سلیمانی، خانم شیری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و کیوان صمیمی از اعضای کانون نویسندگان از جمله افراد بازداشت شده در این تجمع هستند.

همچنین کامیارفکور، مرداس طاهری، سلیمانی نژاد، عباس شمس، هادی سلیمانی، سیدمهدی عظیمی ، ماهان صالحی، قاسم خالویی ، داودرفیعی، اسدلله سلیمانی نیز از دیگر افرادی هستند که در تجمع امروز کارگران مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند.

افراد بازداشت شده به مقر دادستانی در میدان ارگ منتقل شده‌اند.

گزارش ها حاکی است که در این تجمعات، ماموران برای پراکنده کردن جمعیت اقدام به ضرب و جرح افراد نیز کرده‌اند.

همچنین مقامات جمهوری اسلامی برگزاری این تجمعات را غیرقانونی توصیف کرده‌اند. مدیرکل سیاسی استانداری تهران به ایسنا گفته است که هیچ مجوزی برای برگزاری این تجمع تقضا نشده و همچنین مجوزی هم صادر نشده است.

این اظهار نظر در شرایطی است که تا کنون مقامات ایران برای تجمعات اعتراضی هیچ‌گاه مجوزی را صادر نکرده اند.

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری تجمعات کارگری در مریوان و شوش نیز منتشر شده است.

برخوردهای امنیتی با تجمع کنندگان روز کارگر در شرایطی است که در آستانه روز جهانی کارگر، اول ماه مه فشار بر فعالان کارگری در شهرستان‌های ایران افزایش پیدا کرده است و تعدادی از فعالان کارگری طی روزهای گذشته بازداشت شدند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG