لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

ورود معترضان تایلندی به مقر ارتش


بیش از ۱۰۰۰ نفر از معترضان در تایلند وارد مقر ارتش در بانکوک، شدند. آنها خواهان برکناری یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر هستند.
مقامات ارتش می گویند معترضان با استفاده از زور، روز جمعه وارد مقر ارتش شدند و از نظامیان خواستند در سرنگونی دولت به آنها ملحق شوند.
نیروهای اپوزیسیون راه پیمایی های خود را در سراسر پایتخت گسترش داده اند و وعده داده اند تا زمانی که نخست وزیر استعفا ندهد، همه وزارتخانه ها را اشغال کنند.
یینگلاک شیناوات روز پنجشنبه به راحتی رای اعتماد پارلمان را بدست آورد و در سمتش ابقا شد. قانونگذاران در بانکوک ۱۳۴ رای منفی و ۲۹۷ رای مثبت به او دادند. مخالفان شیناواترا را به فساد متهم می کنند و می گویند او دست نشانده برادرش، تاکسین شیناوات، نخست وزیر سابق که در تبعید بسر می برد، هست.

ییلانگ با کناره گیری از قدرت تاکنون مخالفت کرده است و خواستار گفتگو برای رفع بحران فعلی شده است. او وعده داده است از خشونت برای متوقف کردن معترضان استفاده نکند.
پلیس می گوید معترضان بخش هایی از وزارتخانه های دارایی و امورخارجه را اشغال کرده اند و وزارت کشور را محاصره کردند. پلیس روز پنجشبه گفت معترضان همچنین چندین کابل برق بیرون از مقر پلیس و یک بیمارستان کنار آن را قطع کردند که باعث خاموشی چندین ساختمان شده است.
این اعتراضات بزرگترین اعتراضات خیابانی از سال ۲۰۱۰ است. در آن سال ۹۰ نفر در خشونت ها که با سرکوب معترضان توسط ارتش به پایان رسید، کشته شدند.
اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد.
تاکسین به اتهام فساد اقتصادی به دو سال زندان محکوم شده است.
مجلس سنای تایلند این لایحه را رد کرد. اما اعتراضات تحت رهبری اپوزیسیون هنوز ادامه دارد.
تاکسین در سال ۲۰۰۶ در یک کودتا سرنگون شد و در خارج از کشور زندگی می کند. ییلانگ، خواهر او در سال ۲۰۱۱ به نخست وزیری تایلند رسید.
XS
SM
MD
LG