لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

اعتصابات کارگری در چند شهر ایران؛ بازنشستگان خواهان «حقوق طبق تورم» شدند


اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان، یک‌شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱
اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان، یک‌شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱

در آستانه سال نو شماری از کارگران صنایع ذوب آهن اصفهان، فولاد یزد، و نیشکر هفت‌تپه برای به دست آوردن مطالبات صنفی خود اعتصاب کردند. همچنین بازنشستگان تأمین اجتماعی و صنایع فولاد در چند شهر به خیابان آمدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز یک‌شنبه هفتم اسفند گزارش داد «حوالی ساعت چهار صبح امروز» در حالی که شمار کارگران تجمع‌کننده کاهش یافته بود، نیروهای امنیتی و گارد ویژه با یورش به کارگران، ده‌ها تن از کارگران را بازداشت کردند و تاکنون نیز تلفن‌های همراه بازداشت‌شدگان خاموش است و اطلاعی از آنها در دست نیست.

بر اساس این گزارش، «حدود ۹۰۰ نفر از کارگران بخش‌های کوره بلند، راه‌آهن، نورد، فولادسازی، و کُک‌سازی» در مجتمع ذوب آهن اصفهان از صبح شنبه ششم اسفند «در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مدیریت» اعتصاب کردند.

معترضان تجمع خود را در محوطه شرکت در طول شب نیز ادامه دادند. اما با کاهش شمار تجمع‌کنندگان در نیمه‌های شب، «نیروهای گارد ویژه و حراست شرکت» معترضان را «سرکوب» کردند و در حال حاضر نیروهای امنیتی در مجتمع حضور دارند و «کارگران ناچار به برگشتن به شیفت‌های کار خود شده‌اند.»

کارگران ذوب آهن اصفهان در ماه‌های گذشته بارها در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتصاب کرده‌اند.

همچنین، حساب توییتری «مملکته» که به گزارش‌های مرتبط با اعتراضات و نقض حقوق بشر در ایران می‌پردازد، دو ویدئو از اعتراضات شنبه و یک‌شنبه کارگران ذوب آهن اصفهان منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، اعتصاب روز شنبه کارکنان «قسمت بهره‌برداری» تا نیمه شب ادامه داشت و «با حمله نیروهای گارد ویژه» به وسیله «دستگاه آب‌پاش» و همچنین با بازداشت چند تن از معترضان، متفرق شد؛ اما صبح روز یک‌شنبه دوباره «تجمع شکل گرفت» و «ماشین‌های گارد ویژه و موتورسواران برای سرکوب تجمع وارد کارخانه شدند.»

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر، اعتصاب روز شنبه کارگران ذوب آهن اصفهان را «یکی از گسترده‌ترین اعتصاب‌های کارگران» این شرکت خواند و اعلام کرد: «کارگران در تمامی شیفت‌ها به این اعتصاب پیوسته و خط ریل کوره را بسته‌اند.»

  • اعتراض گسترده کارکنان فولاد یزد

بنا بر گزارش‌های شهروندی، عده زیادی از کارگران صنایع فولاد یزد روز یک‌شنبه هفتم اسفند اعتصاب کردند. بر اساس ویدئوی منتشر شده معترضان با تظاهرات در خیابان شعار دادند: «کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد.»

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه روز یک‌شنبه هفتم اسفند گزارش داد که کارگران این شرکت برای دومین روز پیاپی برای «کسب مطالبات خود» در محوطه شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

  • تداوم اعتراضات بازنشستگان

بر اساس یک گزارش ویدئویی، روز یک‌شنبه هفتم اسفند بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان در اعتراض به «عدم رسیدگی به وضعیت بد معیشتی و دیگر مطالبات» تجمع اعتراضی برگزار کردند.

هم‌زمان، بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در شهرستان شوش استان خوزستان با برپایی راهپیمایی و تجمع اعتراض کردند. آنها شعار دادند: «رزمندگان دیروز، گرسنگان امروز»

بازنشستگان معترض همچنین در اعتراض به «شرایط بد معیشتی» و «فقر و تبعیض و نابرابری» راهپیمایی کردند.

گزارش‌ها از اهواز نیز از اعتراض بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در مرکز استان خوزستان حکایت دارد. معترضان خواهان پرداخت «حقوق طبق تورم» شدند.

این معترضان با شعار «دولت بی‌کفایت، استعفا استعفا» کناره‌گیری ابراهیم رئیسی و کابینه‌اش را خواستار شدند.

در شوشتر، دیگر شهر استان خوزستان نیز بازنشستگان به خیابان آمدند.

شدت گرفتن اعتراضات و اعتصابات صنفی در آستانه سال نو خورشیدی، با نوسانات شدید نرخ دلار در بازار ایران و افزایش گرانی و تورم هم‌زمان شده است.

روز یک‌شنبه قیمت هر یک دلار آمریکا در بازار ایران در ساعاتی از مرز ۶۰ هزار تومان گذشت.

استیو هانکه، اقتصاددان و استاد دانشگاه جانز هاپکینز با رد آمارهای رسمی و دولتی از میزان تورم در ایران، گفته است: «تورم سالیانه ۴۷/۷ درصد اعلامی توسط مرکز آمار ایران کاملا غلط است» و «محاسبات دقیق من نشان می‌دهد رقم واقعی تورم سالیانه در ایران دو برابر نرخ‌های اعلامی توسط منابع دولتی و دقیقا برابر با ۱۰۷.۵۵ درصد است.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG