لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

بازنشستگان معترض در شهرهای ایران بار دیگر به خیابان آمدند: حاصل کار دولت، غارت جیب ملت


اعتراضات بازنشستگان - آرشیو
اعتراضات بازنشستگان - آرشیو

گروهی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و فولاد روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد در اعتراض به وضعیت معیشتی و رسیدگی نکردن به مطالباتشان دست‌کم در چهار شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بنا بر گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، اعتراضات بازنشستگان در شهرهای کرمانشاه، اهواز، اصفهان، و شوش در بیست و هفتمین روز خرداد برگزار شد.

معترضان بازنشسته در کرمانشاه پلاکاردهایی با مضمون «معیشت و درمان، نابودتر از هر زمان» به وضعیت رفاه و سلامت خود اعتراض کردند و در آستانه برگزاری انتخابات تعیین رئیس دولت جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی از میان نامزدهای مدنظر شورای نگهبان، شعار دادند: «حاصل کار دولت، غارت جیب ملت.»

بازنشستگان در کرمانشاه: «حاصل کار دولت، غارت جیب ملت»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

در اهواز بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر ضرورت اتحاد شاغلان و بازنشستگان در اعتراض به وضعیت معیشتی، شعار دادند که «گرانی و تورم، بلای جان مردم» است و حضور در خیابان را تنها راه احقاق حقوق خود دانستند.

معترضان بازنشسته در شوش، دیگر شهر استان خوزستان در تجمع خود با تأکید بر ضرورت اجرای طرح همسان‌سازی حقوق، با اعتراض به اعمال محدودیت‌های فردی و اجتماعی برای زنان توسط مقامات جمهوری اسلامی، شعار دادند: «روسری رو رها کن، فکری به حال ما کن.»

تجمع بازنشستگان در شوش: «روسری رو رها کن، فکری به حال ما کن»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

هم‌زمان، بازنشستگان صنایع فولاد نیز در اصفهان تجمع کردند و در اعتراض به وضعیت معیشتی و عدم رسیدگی به مطالباتشان شعار دادند: «عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم.»

تجمع بازنشستگان فولاد: «عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

اعتراضات معیشتی در ایران در حالی ادامه دارد که منابع خبری اعلام کرده‌اند دولت جمهوری اسلامی نه‌تنها در مهار تورم موفق نبوده، بلکه رکورد ۸۰ ساله نرخ تورم شکسته شده و به بالای ۵۲ درصد رسیده است.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار متاهل و دارای فرزند، با حدود دو میلیون تومان افزایش، امسال در حدود ۱۱ میلیون تومان است. اما این دستمزد به کارگرانی که مشمول قانون کار نیستند، پرداخت نمی‌شود.

در روزهای گذشته رضا قرشی، اقتصاددان، در گفت‌وگو با صدای آمریکا با تأکید بر این که مشکلات اقتصادی در ایران یکی دو تا نیست و برای ایجاد تغییر، نه‌تنها اقتصاد، بلکه سیاست در ایران نیز باید تغییرات اساسی کند، گفته است که از مشکلات اساسی اقتصاد در ایران تحت حکومت جمهوری اسلامی وجود رانت است.

XS
SM
MD
LG