لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

اعتراضات بازنشستگان و اعتصاب کارگران در سه شهر ایران ادامه یافت


تجمع اعتراضی بازنشستگان درهمدان
تجمع اعتراضی بازنشستگان درهمدان

شماری از بازنشستگان روز شنبه ۲۶ خرداد، با تاکید بر مطالبات معیشتی در همدان تجمع کردند و همزمان، اعتصاب نیروهای پاک‌بان شهرداری در زاهدان در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی چند ماهه خود وارد چهارمین روز شد.

بر پایه گزارش‌های منتشر شده توسط منابع صنفی، شماری از بازنشستگان کشوری در مقابل دفتر حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مجلس شورای اسلامی از همدان، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بازنشستگان فرهنگی استان همدان با در دست داشتن پلاکاردی با مضمون «همسان‌سازی با شاغل حق مسلم ماست و همش وعده شنیدیم، عدالتی ندیدیم» خواستار تحقق وعده‌های مسئولان شدند.

بر پایه تصاویر منتشر شده در کانال تلگرامی «اعتراض مدنی بازار»، معترضان با حمل پلاکاردهایی با مضامینی همچون «بازنشسته از شاغل جدا نیست» و «ما بازنشستگانیم، فراموش شدگانیم» بر مطالبات صنفی و معیشتی خود تاکید کردند.

همزمان اعتصاب نیروهای پاک‌بان شهرداری در زاهدان در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات چند ماهه حقوق و پاسخگو نبودن مسئولان وارد چهارمین روز خود شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مطالبات مزدی و بیمه کارگران معترض شهرداری مناطق ۳ و ۴ زاهدان از سه ماه پیش پرداخت نشده و به رغم وعده مسئولان، کارگران همچنان دستمزدهای عقب افتاده خود را دریافت نکرده‌اند.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شهرداری زاهدان درپی عدم پرداخت حقوق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

تاخیر در پرداخت دستمزدهای کارگران شهرداری به زاهدان محدود نمی‌شود و کارگران شهرداری بندر خمینی در استان خوزستان هم به پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه دستمزد خود اعتراض و دست‌کم پنج روز اعتصاب کردند.

همزمان شماری از رانندگان مینی‌بوس و اتوبوس‌های استیجاری منطقه یک عملیات انتقال گاز میان‌کوه در شهرستان امیدیه استان خوزستان، در اعتراض به شرایط و تبعیضات شغلی تجمع کردند.

ایلنا به نقل از یکی از کارگران معترض، تبعیض ونابرابری در میزان حقوق و مزایا را ناشی از حضور شرکت‌های پیمانکاری تامین نیرو و موجب بروز مشکلات معیشیتی برای برخی از رانندگان ذکر کرده است.

اعتراضات معیشتی در ایران در حالی ادامه دارد که منابع خبری اعلام کرده‌اند دولت جمهوری اسلامی نه‌تنها در مهار تورم موفق نبوده، بلکه رکورد ۸۰ ساله نرخ تورم شکسته شده و به بالای ۵۲ درصد رسیده است.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار متأهل و دارای فرزند، با حدود دو میلیون تومان افزایش، امسال در حدود ۱۱ میلیون تومان است. اما این دستمزد به کارگرانی که مشمول قانون کار نیستند، پرداخت نمی‌شود.

پیش از این، رضا قرشی، اقتصاددان، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا مشکل اقتصاد ایران را «وجود جمهوری اسلامی و باندهای مافیایی آن» دانسته است.

XS
SM
MD
LG