لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

اعتراض گسترده ایرانیان و مقامات بین‌المللی به احکام اعدام؛ خارج‌نشینان معترض به خیابانها بازگشتند


مهسا امینی - توماج صالحی
مهسا امینی - توماج صالحی

با گذشت سه روز از اعلام خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپر ایرانی زندانی در زندانهای جمهوری اسلامی، اعتراضات ایرانیان و شخصیتهای بین‌المللی به این حکم گسترده‌تر شده و ایرانی‌های خارج‌نشین را بار دیگر به خیابانها کشانده است.

روز شنبه هشتم اردیبهشت سال ۱۴۰۳ هزاران نفر از ایرانیان در شهرهای مختلف اروپا از جمله دوسلدورف، هامبورگ، فرانکفورت، کلن، اشتوتگارت، مونیخ و هانوفر آلمان، استکهلم و مالمو در سوئد،کپنهاگ دانمارک، پراگ ، لندن، پاریس و بسیاری شهرهای دیگر تجمع کرده و خواستار لغو احکام اعدام صادر شده از سوی جمهوری اسلامی برعلیه معترضانی همچون توماج صالحی، مجاهد کورکور، رضا رسایی و عباس دریس شدند.

تظاهرات‌کنندگان، همچنین از مقامات اروپایی خواستند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهند و مراکز مرتبط با جمهوری اسلامی را تعطیل و روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی قطع کنند.

در آمریکا و کانادا هم ایرانیان مقیم و مخالفان جمهوری اسلامی در شهرهای نیویورک، سانفرانسیسکو، واشنگتن و مونترال،به صدور حکم اعدام در ایران «نه» گفتند و همزمان، با زنان آزادیخواه ایران در راه مبارزه با سرکوبهای جمهوری اسلامی ابراز همبستگی کردند.


در بعد بین‌المللی نیز جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن محکوم کردن صدور حکم اعدام توماج صالحی خواننده رپ ایرانی، خواستار آزادی فوری او شد و با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: صدای توماج آرزوهای مردم ایران و همه کسانی که توسط رژیم ایران ساکت شده‌اند را تقویت می‌کند.


میشل تیلور، سفیر آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم روز شنبه ۸ اردیبهشت ضمن محکوم کردن «حکم اعدام» توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «صدای توماج بیانگر آرزوهای مردم ایران و همه کسانی است که توسط رژیم به سکوت وادار شده‌اند.جمهوری اسلامی همچنان به استفاده از مجازات اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب وحشیانه مخالفان ادامه می‌دهد.»


شهبانو فرح پهلوی نیز روز شنبه با انتشار پستی در «ایکس» با اشاره به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی از سازمان ملل متحد و همه نهادهای حقوق بشری خواست از هیچ تلاشی برای آزادی او فروگذار نکنند.


همچنین امجد امینی، پدر مهسا امینی، در پیامی خطاب به مقامات قضایی جمهوری اسلامی، خواستار لغو حکم اعدام توماج صالحی، شد.

او در این پیام که در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد با بیان اینکه توماج «جوانی» است که «با حمایت از ملتش در قلب تک تک ایرانی‌ها جای دارد»، از مقامات جمهوری اسلامی خواست به جای آنکه با اعدام توماج زخم مردم را تازه کنند، با لغو حکم اعدام او، مرهمی بر زخم‌های مردم بگذارند.

بسیاری از هنرمندان و چهره‌های مشهور با انتشار پیام‌هایی از جمله تصاویر یا آهنگ‌های توماج صالحی در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، خواستار آزادی این خواننده شدند.

بسیاری از فعالان و تشکل‌های صنفی نیز این حکم را محکوم کرده‌اند. شماری از فعالان صنفی معلمان در استان البرز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حکم نوشتند: «پرونده ننگین حکومت هر روز سیاه‌تر می‌شود.»

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه هفتم اردیبهشت ماه، نسبت به سرکوب خشونت‌آمیز زنان ایرانی توسط جمهوری اسلامی، تحت قوانین سخت‌گیرانه حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد و همزمان خواهان آزادی بی‌قید و شرط توماج صالحی، رپر معترض زندانی، شد.

این نهاد همچنین خواستار آزادی تمامی افرادی شد که به دلیل ابراز نظر، عقیده، و بیان هنری خود توسط جمهوری اسلامی زندانی شدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG