لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

معترضان در صربستان خواستار کناره‌گیری رئیس جمهور این کشور شدند


ده‌ها هزار نفر در صربستان علیه دولت مستقر به خیابان‌ها آمدند و خواهان کنارگیری دولت شدند.
ده‌ها هزار نفر در صربستان علیه دولت مستقر به خیابان‌ها آمدند و خواهان کنارگیری دولت شدند.

در پی تیراندازی‌های دسته جمعی در بلگراد که منجر به کشته شدن ۱۸ تن در سوم و چهارم ماه مه شد، ده‌ها هزار تظاهرکننده با مسدود کردن یک بزرگراه تظاهرات گسترده‌ای را آغاز کردند و طی آن خواستار پاسخگویی دولت درباره «ترویج خشونت» شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در هفته هفتم این اعتراضات در‌حالی‌که تظاهرات به شهرهای دیگر از جمله «نووی ساد» در شمال، «نیس» در جنوب و «کراگویواچ» در مرکز صربستان گسترش یافته، تظاهر‌کنندگان با پوشیدن لباس‌های زندانی و صورتک‌های بدلی، چهره تمسخر‌آمیزی از مقامات ارشد صربستان را به نمایش گذاشتند.

در پی فراخوان برخی گروه‌های مدنی، جمعیت گرد آمده در تظاهرات بلگراد با شعار «ووچیچ برو بیرون!» خطاب به الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، و دیگر شخصیت‌های برجسته، همچنان خواستار استعفای براتیسلاو گاسیچ، وزیر کشور و الکساندر وولین، رئیس سرویس مخفی نیز شدند.

در‌این‌میان جمعیت معترض مقامات را مسئول ناتوانی در مهار باندهای جنایتکار می‌دانند و از اینرو تظاهر‌کنندگان با متهم کردن وزیر کشور و رئیس سرویس مخفی به «ترویج خشونت»، خواستار لغو مجوز شبکه تلویزیونی و همچنین ممنوعیت برخی روزنامه‌های ترویج دهنده خشونت شدند.

در حالی که ووچیچ پیش از این با برگزاری انتخابات زودهنگام در سال جاری موافقت کرده بود ولی این اظهارات با واکنش تندی از سوی اپوزیسیون ـ که اصرار دارد دولت با آزادی بیشتر رسانه‌ها، خواسته‌های معترضان را قبل از برگزاری هر نظرخواهی برآورده و تضمین کند ـ روبرو شد.

در این ‌رویارویی، معترضان همچنان مصمم به حضور در خیابان و پافشاری تا رسیدن به اهداف خود هستند و از حکومت انتقاد می‌کنند که با «ترویج خشونت»، بذر ترس و تفرقه را در میان مردم سراسر کشور می‌کارد.

اگرچه تیراندازی‌های دسته‌جمعی در این منطقه رویداد نادری به شمار می‌آید ولی فرهنگ سلاح و اسلحه‌سازی در صربستان در سال‌های دور ریشه‌ دارد و همچنین تحلیل‌گران بر این باورند که سلاح‌های نظامی و مواد منفجره بسیاری نیز از درگیری‌های دهه ۱۹۹۰ منطقه بالکان همچنان در دسترس است.

XS
SM
MD
LG