لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

درگیری‌های قومی در کوزوو؛ ناتو ۷۰۰ سرباز دیگر را برای برقراری آرامش اعزام می‌کند


سربازان لهستانی عضو نیروی صلح‌بان بین‌المللی در کوزوو. ۳۰ مه ۲۰۲۳
سربازان لهستانی عضو نیروی صلح‌بان بین‌المللی در کوزوو. ۳۰ مه ۲۰۲۳

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز سه‌شنبه گفت که این ائتلاف نظامی، ۷۰۰ سرباز دیگر را برای کمک به پایان دادن به اعتراضات خشونت‌آمیز به شمال کوزوو اعزام خواهد کرد.

این سخنان پس از درگیری با قوم صرب بیان می‌شود که طی آن ۳۰ نیروی بین‌المللی زخمی شدند

به گزارش آسوشیتدپرس، استولتنبرگ پس از گفتگو با نخست وزیر نروژ، به خبرنگاران در اسلو گفت: «تصمیم گرفتیم ۷۰۰ نیروی دیگر از نیروهای ذخیره عملیاتی برای بالکان غربی را مستقر کنیم.»

او گفت که ناتو همچنین نیروهای ذخیره دیگری را در آمادگی بالا قرار خواهد داد تا در صورت نیاز آنها نیز مستقر کند.

اوایل روز سه‌شنبه، نیروهای حافظ صلح بین‌المللی از نرده‌های فلزی و موانع سیم خاردار برای تقویت مواضع در یک شهر شمالی کوزوو - زوچان - استفاده کردند.

سربازان ساختمان شهرداری در زوکان را مسدود کردند. این شهر روز دوشنبه شاهد افزایش ناآرامی‌ها بود و نگرانی‌ها از بی‌ثباتی و شعله‌ور شدن درگیری در منطقه حساس بالکان را افزایش داد.

کوزوو یک استان سابق صربستان است که بلگراد می‌گوید اعلام استقلال آن در سال ۲۰۰۸ را به رسمیت نمی شناسد. آلبانیایی‌ها بیشتر جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، اما کوزوو دارای یک اقلیت صرب در شمال کشور و هم مرز با صربستان است.

استولتنبرگ خشونت را محکوم کرد و از هر دو طرف خواست تا اقداماتی را برای کاهش تنش، خودداری از «رفتار غیرمسئولانه بیشتر» و بازگشت به مذاکرات تحت حمایت اتحادیه اروپا برای بهبود روابط، انجام دهند.

ایالات متحده و بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا، استقلال کوزوو از صربستان را به رسمیت شناخته‌اند در حالی که روسیه و چین در کنار بلگراد قرار گرفته‌اند.

چین روز سه‌شنبه حمایت خود را از تلاش‌های صربستان برای «حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی خود» اعلام کرد و مسکو بارها از سیاست‌های غرب در این مناقشه انتقاد کرده است.

این ناآرامی‌ها در شرایطی است که اتحادیه اروپا و ناتو نگران ادامه تهاجم روسیه به اوکراین هستند.

XS
SM
MD
LG