لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

ابراهیم رئیسی در تاجیکستان: به دنبال رفع تحریم‌ها هستیم


ابراهیم رئیسی - آرشیو
ابراهیم رئیسی - آرشیو

ابراهیم رئیسی، روز پنج‌شنبه ۲۶ شهریور، برای شرکت در اجلاس شانگهای به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر کرد.

به گزارش ایرنا، رئیسی در مراسم بدرقه رسمی در فرودگاه مهرآباد گفت که دولت او «برای همکاری‌های منطقه‌ای بسیار اهمیت قائل» است و افزود ارتباط با کشورهای منطقه اولویت نخست جمهوری اسلامی است.

دیدار با مقامات برخی کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس از برنامه‌های رئیس‌ جمهوری ایران در این سفر اعلام شده است؛ بر این اساس، او در دیدارهایی جداگانه با شوکت میرضیایف رئیس‌جمهوری ازبکستان، و عمران خان نخست‌ وزیر پاکستان گفت‌وگو کرد.

رئیسی در دیدار روز پنج‌شنبه با همتای ازبکستانی خود، تأکید کرد «تحریم‌ها مانع پیشرفت ایران نبوده و نیست»، اما در عین حال گفت، جمهوری اسلامی «به دنبال رفع تحریم‌ها» است.

وی قرار است روز جمعه در اجلاس شانگهای سخنرانی کند. گروهی از وزیران، او را در سفر به تاجیکستان همراهی می‌کنند و به گزارش ایرنا، عقد قراردادهای حقوقی، سیاسی و اقتصادی با تاجیکستان، یکی از اهداف این سفر است.

سازمان همکاری‌های شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، و ازبکستان، تشکیل شد تا به عنوان یک «وزنه امنیتی تعادل» در برابر ناتو، ضمن فراهم ساختن اجازه رقابت با نفوذ آمریکا در آسیا برای چین و روسیه، به همکاری‌های اقتصادی نیز چشم داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز تلاش داشته به عضویت این پیمان درآید، اما هنوز موفق نشده است.

در سال ۱۳۸۵ جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس شانگهای دعوت شد. دونالد رامسفلد وزیر دفاع وقت ایالات متحده با انتقاد از این تصمیم گفت، برای او جالب است سازمانی که می‌گوید با تروریسم مخالف است، از یکی از حامیان عمده تروریسم دعوت کرده تا در کنفرانس شرکت کند.

محمود احمدی‌نژاد، نخستین رئیس‌ جمهوری ایران بود که در اجلاس سران این سازمان شرکت کرد. او در سخنرانی خود در سال ۱۳۹۰، با حمله به کشورهای غربی، خواستار دگرگونی نظم جهانی شد. در همان سال، روسای جمهوری چین و روسیه، جمهوری اسلامی را به تلاش برای شتاب بخشیدن به گام‌هایی سازنده‌تر برای حل بحران هسته‌ای ایران تشویق کردند.

با وجود این که تهدید هسته‌ای و حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی همچنان در عرصه بین‌المللی پابرجاست، جمهوری اسلامی امیدوار است در اجلاس امسال شانگهای در تاجیکستان، به عضویت این پیمان درآید.

XS
SM
MD
LG