لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۳

پرونده‌سازی جدید برای پدر یکی از جان‌باختگان دی ۹۸


رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان اعتراضات دی ۹۸
رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان اعتراضات دی ۹۸

پس رضا سلمان‌زاده، فعال سیاسی که از اردیبهشت ماه در زندان به سر می‌برد، از تشکیل یک پرونده‌ جنایی برای پدرش خبر داد.

پیام سلمان‌زاده با انتشار ویدیویی در توییتر گفت که پدرش پس از آتش‌سوزی زندان اوین به او خبر داده که دستش شکسته است، پایش هدف گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفته است، و او در بهداری زندان اوین بستری است.

رضا سلمان‌زاده دو روز بعد در تماس دیگری به پسرش خبر داد که می‌خواهند او را به بیمارستان منتقل کنند. اما با گذشت ۲۵ روز خانواده‌اش هیچ خبری از وضعیت و سلامتی او ندارند. پس از مراجعات مکرر پیام، زندانبانان اوین روز دوشنبه گفته‌اند که برای پدرش رضا پرونده جنایی باز کرده‌اند، اما در این باره توضیحی نداده‌اند. پیام سلمان‌زاده می‌گوید مسئولیت هر اتفاقی برای پدرش، به عهده تمام ارکان جمهوری اسلامی است.

آقای سلمان‌زاده روز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

پیش‌تر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرده بود که دادگاه انقلاب تهران رضا سلمان‌زاده را به سه سال و هشت ماه حبس محکوم کرده است. آقای سلمان‌زاده به جرم «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و برای «عضویت در گروه‌های غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به دو سال و هشت ماه حبس محکوم شد. او از دهه هفتاد تاکنون بارها به دلایل سیاسی زندانی شده است.

رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان آبان ۹۸
رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان آبان ۹۸

رضا پدر مهدی سلمان‌زاده است که در تظاهرات سراسری آبان ۹۸ شرکت فعال داشت. آقای سلمان‌زاده گفته است که پسرش مهدی در ارتباط با اعتراضات آبان به قتل رسیده است. چنان که آقای سلمان‌زاده می‌گوید، او روز پنجم دی ۹۸ پس از بازگشت از مراسم گرامیداشت چهلمین روز کشته‌شدگان آبان، با جسد حلق‌آویز شده و کاملا عریان فرزند نوجوانش در خانه مواجه شد.

رضا سلمان‌زاده گفته است که مطابق اظهارنظر مأموران تجسس، پسرش «روی زمین ضرب و جرح شده و پس از به قتل رسیدن، حلق‌آویز شده» بود، اما «افسر پرونده نظر آنها را قبول نکرد.»

XS
SM
MD
LG