لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

بازداشت خواننده طرفدار حزب‌الله در لبنان


وضعیت یبرود در نزدیکی پایتخت سوریه، مضمون ترانه‌ای بود که اسم علی برکات را بر سر زبان‌ها انداخت - عکس از آرشیو
وضعیت یبرود در نزدیکی پایتخت سوریه، مضمون ترانه‌ای بود که اسم علی برکات را بر سر زبان‌ها انداخت - عکس از آرشیو

مقامات قضایی لبنان یک خواننده طرفدار حزب‌الله را در ارتباط با محتوای بعضی از ترانه‌هایش بازداشت کردند. در یکی از این ترانه‌ها، عربستان تروریست خوانده شده.

علی برکات سال گذشته با خواندن ترانه‌هایی با مضمون جنگ داخلی در سوریه، و اشاره به یبرود – که سنگر شورشیان بود ولی تابستان گذشته به دست نیروهای سوری و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان افتاد – شناخته شد.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از پدر علی برکات نوشته روز دوشنبه هنگامی علی که برای گرفتن گذرنامه‌ به اداره کل امنیت ملی در شهر نبطیه مراجعه کرد، بازداشت شد.

در فروردین ماه، مقامات لبنان او را برای خواندن ترانه‌های فرقه‌گرایانه، که به گفته آنها به «روابط لبنان با کشورهای عرب لطمه می‌زند»، احضار کرده بودند.

یک مقام نزدیک به حزب‌الله لبنان به اسوشیتد پرس گفته آقای برکات عضو حزب‌الله نیست:

«چند تا از آهنگ‌هایش را که گوش کردیم، دیدیم به درد ما نمی‌خورد و آنها را رد کردیم. اما او به کارش ادامه داد.»

مقامات قضایی لبنان می‌گویند اگر آقای برکات متهم و محکوم شود، به جرم تحریک احساسات فرقه‌گرایانه و حمله به یک کشور دوست، بین شش ماه تا سه سال حبس در انتظارش خواهد بود.

عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی شورشیان در سوریه است. در مقابل، حزب‌الله لبنان شبه‌نظامیانش را به حمایت از بشار اسد به آن کشور فرستاده است.

رروز سه‌شنبه، حزب‌الله اعلام کرد که دو عضو جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) – را که زندانی آن گروه بودند – با یک عضو حزب‌الله به نام عماد ایاد، که اخیراٌ در سوریه اسیر شده بود، مبادله کرده است.

از زمانی که حزب‌الله آشکارا به نیروهای بشار اسد پیوست، عماد ایاد نخستین عضو آن گروه بود که در سوریه به اسارت شورشیان مخالف رژیم اسد درآمد.

XS
SM
MD
LG