لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

سیامک میرزایی فعال سیاسی زندانی دست به اعتصاب غذا زد


سیامک میرزایی، فعال آذربایجانی (ترک) زندانی در اوین.
سیامک میرزایی، فعال آذربایجانی (ترک) زندانی در اوین.

«سیامک میرزایی» فعال آذربایجانی (ترک) پس از بازگشایی پرونده جدید و انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آقای میرزایی روز دوشنبه ۱۰ تیر در اعتراض به بازگشایی پرونده‌ای جدید به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، عدم آزادی پس از پایان دوران محکومیت سه ساله و انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: سیامک میرزایی روز دوشنبه در تماس تلفنی با نزدیکان خود اعلام کرده است که در اعتراض به دخالت و ممانعت نیروهای امنیتی از آزادی او دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

این فعال سیاسی، پیش از این روز چهارشنبه ۵ تیر در حالی که تنها دو روز از پایان محکومیتش باقی مانده بود در اقدامی غیرمنتظره به شعبه ۶ دادسرای اوین احضار و توسط بازپرس این شعبه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی برای او صادر شد.

سیامک میرزایی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان پارس‌آباد مغان، استان اردبیل بازداشت و پس از گذراندن دوران بازجویی در تاریخ ۲۲ آبان همان سال به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

این فعال سیاسی از سوی قاضی حسنی ریاست دادگاه انقلاب بهارستان از بابت اتهام «تشکیل گروه و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ده سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد که این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به سه سال زندان و یک سال تبعید به شهر طبس کاهش یافت.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG