لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

اتهامات جدید برای سیامک میرزایی فعال مدنی آذربایجانی، قبل از پایان حکم هفت سال زندان او


سیامک میرزایی، فعال ترک زندانی
سیامک میرزایی، فعال ترک زندانی

سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) زندانی پس از احضار به دادسرای اوین با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» روبرو شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۵ تیر گزارش داد که، سیامک میرزایی، فعال مدنی روز جاری پس از انتقال به شعبه ۶ دادسرای اوین، توسط بازپرس این شعبه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی برای او صادر شد.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «تماس تلفنی از زندان با آقای عباس لسانی و سایر فعالین ملی» و «اعتصاب غذا در زندان» دو دلیل اتهام وارده شده است که از طرف بازپرس به آقای میرزایی ارائه شده است.

آقای میرزایی در حالی‌ با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه شده است که دوران محکومیت سه سال او روز جمعه ۷ تیر پایان خواهد یافت.

سیامک میرزایی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان پارس‌آباد مغان، استان اردبیل بازداشت و به بند ۲۰۹ در زندان اوین منتقل و پس از گذراندن دوران بازجویی در تاریخ ۲۲ آبان همان سال به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی از سوی قاضی حسنی ریاست دادگاه انقلاب بهارستان از بابت اتهام «تشکیل گروه و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ده سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد، این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به سه سال زندان و یک سال تبعید به شهر طبس کاهش یافت.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG