لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

حداقل ۳۲ شهروند و فعال کرد در تیر ماه بازداشت شدند


در تیر ماه سال جاری حداقل ۳۲ شهروند و فعال کرد در شهرهای غرب ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، حداقل ۳۲ شهروند کرد در تیر ماه سال جاری در شهرهای کامیاران، سنندج،‌ مریوان، سقز، تکاب، شاهین‌دژ، اشنویه، مهاباد و ماکو بازداشت و بیشتر آنها به بازداشتگاه‌های امنیتی شهرهای سقز، سنندج و ارومیه منتقل شده‌اند و تحت بازجویی قرار دارند.

به گفته بستگان برخی از این بازداشت‌شدگان، پیگیری این خانواده‌ها برای اطلاع از وضعیت افراد بازداشت شده تا این لحظه بی‌نتیجه بوده و در طول این مدت افراد بازداشت شده نتوانسته‌اند با خانواده‌های خود تماس تلفنی و یا ملاقاتی داشته باشند.

یک شهروند کرد نیز که به تازگی آزاد شده است به شبکه حقوق بشر کردستان گفت: پس از درگیری اخیر نیروهای سپاه پاسداران با اعضای یکی از احزاب اپوزیسیون کرد در منطقه چالداران، تعداد زیادی از شهروندان این منطقه بازداشت و هم‌اکنون در بازداشتگاه المهدی سپاه در ارومیه تحت بازجویی قرار دارند.

بر اساس اطلاعات موجود، اتهام افراد بازداشت شده «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» عنوان شده است.

در روز‌های ۲۲ و ۲۴ تیر پنج شهروند کرد به نام‌‌های «رمضان سلطانیان»، «جلال سورمان»، «رحیم احمدپور»، «امیر تاپورا» و «بهمن خسروی» از سوی نیروهای امنیتی در شهرهای ارومیه، شاهین دژ، تکاب و سنندج بازداشت شدند.

از سوی دیگر هشت شهروند کرد نیز به نام‌های «علی اسماعیلی»، «سهراب قادرزادە»، «سلیم شیخە نژاد»، «هیمن اسماعیلی»، «امید قادری»، «خالد کاولانی»، «اسعد حسن پور» و «یونس حسن پور» در روزهای ۱۷ و ۲۰ تیر، در شهرهای محل سکونت خود بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG