لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

طی روزهای گذشته هفت شهروند کرد در شهرهای غرب ایران بازداشت شدند


در طی هفته‌های گذشته تعدادی از شهروندان و فعالان کرد در شهرهای غربی ایران بازداشت شدند و در ادامه این بازداشت‌ها، در روزهاى اخير پنج شهروند دیگر کرد نیز در شهرهای ارومیه، شاهین دژ، تکاب و سنندج بازداشت شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در روزهاى اخير پنج شهروند کرد به نام‌‌های «رمضان سلطانیان»، «جلال سورمان»، «رحیم احمدپور»، «امیر تاپورا» و «بهمن خسروی» از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، روز ۲۴ تیر «رحیم احمدپور» و «امیر تاپورا» دو شهروند ساکن روستای قازانلی شاهین‌دژ و «بهمن خسروی» اهل تکاب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

همچنین روز ۲۲ تیر ماه، «جلال سورمان» اهل منطقه ترگه‌ور از سوی نیروهای اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده است.

روز ۱۵ تیر نیز «رمضان سلطانیان،» که گفته می‌شود دو فرزند او از اعضای یک حزب اپوزيسیون کرد هستند، از سوی ماموران اداره اطلاعات سنندج در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه مرکزی این نهاد امنیتی منتقل شده است.

بنا بر اطلاعات موجود، آقای سلطانیان طی سال‎های گذشته به مراتب به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و برای بازگشت فرزندانش تحت فشار قرار گرفته است.

پیش از این هشت شهروند کرد از سوی نیروهای ادارە اطلاعات شهرستان‌های محل سکونت خود به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG