لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

گروهی از زندانیان سیاسی اهل سنت زندان رجایی‌شهر اعتصاب غذاکردند


تعدادی از زندانیان سیاسی اهل سنت زندان رجایی شهر کرج به دلیل عدم توجه مسئولان این زندان به مشکلاتی همچون کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب، دست به اعتصاب غذا زدند.

یک منبع مطلع روز پنجشنبه ۲۷ تیر به صدای آمریکا گفت، زندانیان سیاسی اهل سنت سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ روز دوشنبه ۲۴ تیر به علت عدم موافقت مقامات زندان با در اختیار گذاشتن سالنی مناسب، وجود مشکلاتی مانند کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب دست به اعتصاب غذا زدند.

به گفته این منبع، این سالن که تنها دو اتاق کوچک دارد محل نگهداری ۳۵ زندانی است که به شدت از نظر جا در وضعیت نامناسبی قرار دارند. علاوه بر کمبود جا، مشکلات دیگری از جمله تنها دو ساعت هواخوری در طول روز، نبود تلفن و نبود محلی برای پخت و گرم کردن غذا، از دلایلی است که این زندانیان به خاطر آن دست به اعتصاب زده‌اند.

این زندانیان سیاسی که تعداد دقیق آنها تا این لحظه مشخص نشده، اعلام کرده‌اند که تا نرسیدن به شرایطی استاندارد حاضر به فک اعتصاب خود نیستند و به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

از سوی دیگر، «حسن رشیدی» زندانی ۲۲ ساله عرب که بیش از چهار سال است به اتهام «همکاری با جمعیت‌های معارض نظام» در زندان رجایی شهر دوران ۵ سال محکومیت خود را سپری می‌کند، روز سه شنبه ۲۵ تیر به دلیل عدم موافقت مقامات با آزادی مشروط این زندانی، دست به اعتصاب غذا زده است.

پیش از این نیز در روز دوشنبه ۲۴ تیر، شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تا رسیدن به خواسته‌های خود به این اعتراض ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG