لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

ده‌ها فعال مدنی خواستار توقف «اعمال فشار» بر آرشام رضایی، زندانی سیاسی شدند


آرشام رضایی، فعال مدنی
آرشام رضایی، فعال مدنی

بیش از ۲۵۰ فعال مدنی و کنشگر سیاسی در ایران در بیانیه‌ای، خواستار توقف اعمال «فشارهای غیر قانونی و غیر‌اخلاقی» بر آرشام رضایی، زندانی سیاسی شدند که گفته می‌شود از چند روز پیش به دلیل عدم موافقت با اعزام به مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ ۲۵۸ نفر از فعالان و کنشگران مدنی از جمله آرش کیخسروی،‌ زرتشت احمدی راغب،‌ شهلا جهان‌بین،‌ شهناز اکملی و صدیقه مالکی‌فرد که می‌گویند جان آرشام رضایی در خطر است، با انتشار این بیانیه و با اشاره به مرگ بکتاش آبتین، از اعضای کانون نویسندگان ایران، خواهان پایان دادن «شکنجه‌ او و دیگر زندانیان عقیدتی و سیاسی» شدند.


امضا کنندگان این بیانیه افزوده‌اند، آقای رضایی که به بیماری مبتلا شده، نه تنها مستحق مرخصی درمانی است بلکه قانون عدم تحمل کیفری شامل حال او می‌شود و باید هرچه زودتر آزاد شود.

این زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۷ آبان ماه سال گذشته در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومت خود را سپری می‌کند، ۱۳ بهمن ماه سال جاری برای عمل اندوسکوپی از زندان رجایی شهر به بیمارستان رجایی کرج منتقل شد.

در بخشی دیگری از این بیانیه آمده است، نه تنها با اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی تا به این لحظه موافقت نشده بلکه به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، این زندانی با محرومیت تماس هم مواجه شده است.

آرشام رضایی در فایل صوتی که پیشتر نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده اعلام کرده است که در اعتراض به مخالفت با اعزام او به مرخصی،‌ با وجود ابتلا به بیماری معده و گذراندن بیش از یک سوم از محکومیت خود از روز دوشنبه ۱۸ بهمن تا رسیدن به مطالباتش دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.


وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG