لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

بی خبری از دو فعال مدنی پس از دو روز بازداشت


محمد حسین‌زاده (سمت چپ) و آرشام رضایی، دو فعال مدنی بازداشت شده- آرشیو
محمد حسین‌زاده (سمت چپ) و آرشام رضایی، دو فعال مدنی بازداشت شده- آرشیو

«محمد حسین‌زاده» و «آرشام رضایی» دو فعال مدنی روز ۱۷دی در خیابان انقلاب تهران بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند. منابع نزدیک به آنها می گویند هنوز وضعیت این دو فعال مدنی مشخص نیست.

یک منبع نزدیک به خانواده محمد حسین‌زاده، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: نزدیک به ۸ مامور امنیتی به همراه محمد حسین‌زاده ساعت ۱۰ شب دوشنبه ۱۷دی به منزل پدری ایشان مراجعه کرده و بدون ارائه حکم دادستانی وارد منزل شدند و بیش از ۲ ساعت خانه را تفتیش کردند. در این مدت محمد حسین‌زاده اجازه صحبت کردن با خانواده خود را نداشته است.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، افراد در زمان بازداشت باید از اتهام خود مطلع شوند و حق داشتن وکیل دارند اما مقامات قضایی و امنیتی ایران به این قوانین بی اعتنا هستند.

به گفته این فرد مطلع، اتهام آقای حسین‌زاده فعالیت سیاسی عنوان شده و به خانواده ایشان گفته شده که او را به پاسگاهی در منطقه اوین منتقل خواهند کردند و خانواده می‌توانند روز سه شنبه با محمد حسین‌زاده تماس تلفنی داشته باشند. اما با این وجود آقای حسین‌زاده تا این لحظه تماسی با خانواده خود نداشته و از محل دقیق بازداشت او خبری در دست نیست.

همچنین یک منبع نزدیک به خانواده آرشام رضایی، فعال مدنی روز چهارشنبه ۱۹ دی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت گروهی از ماموران امنیتی به همراه آرشام رضایی شب دوشنبه ۱۷دی با مراجعه به منزل پدری آقای رضایی، ضمن تفتیش منزل وسایل شخصی و تعدادی سیم کارت را ضبط کرده و آقای رضایی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گفته این فرد مطلع ماموران امنیتی برگه‌ای که اورگان صادر کننده آن مشخص نبوده است را به خانواده آرشام رضایی داده‌ و به آنها گفته‌اند برای رسیدگی به وضعیت پرونده، بازپس گیری وسایل ضبط شده و دیدار با آقای رضایی به زندان اوین مراجعه کنند. خانواده آقای رضایی روز سه شنبه ۱۸ دی با مراجعه به زندان اوین مطلع می‌شوند که آرشام رضایی در آنجا بازداشت نیست.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتر فارسی از زندانی بودن حدود ۸۰۰ ایرانی مروج حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG