لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

برادرزاده کیومرث لطیفی، فعال مدنی زندانی: خانواده ما ۸ ماه تحت فشار و تهدید بوده است


کیومرث لطیفی، فعال مدنی اهل سنندج
کیومرث لطیفی، فعال مدنی اهل سنندج

به دنبال خبر انتشار بازداشت چند ساعته روز گذشته، آرزو لطیفی خواهر یک فعال مدنی اهل سنندج، برادرزاده او از افزایش فشار نیروهای امنیتی بر خانواده لطیفی خبرداد.

فرید لطیفی، برادرزاده کیومرث لطیفی، فعال مدنی کرد بازداشتی به صدای آمریکا می‌گوید: «قریب به ۸ ماه است که خانواده لطیفی تحت فشار و تهدید قرار دارند.»

فرید لطیفی همچنین در گفت‌وگو با صدای آمریکا با تایید خبردستگیری دوباره عمویش گفت که کیومرث لطیفی روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن، بدون ارائه حکم قضایی از سوی دادگاه و یا مدرکی، به صورت «کاملا غیر قانونی و بدون دلیل» توسط نیروهای وزارت اطلاعات سنندج بازداشت و تا به امروز هیچگونه خبری از وضعیت روحی و جسمی او به خانواده داده نشده است.

کیومرث لطیفی، فعال مدنی و از اعضای سابق انجمن مولوی در شهر سنندج بوده و در زمینه آموزش زبان کُردی فعالیت داشته است. او پیشتر نیز در سال ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

فرید لطیفی در ادامه به صدای آمریکا گفت، با وجود پیگیری‌ها و درخواست خانواده مبنی بر دسترسی این فعال مدنی بازداشتی به وکیل، وزارت اطلاعات سنندج با این درخواست موافقت نکرده است و در پاسخ به این درخواست،‌ آنها تهدید شده یا اعضای خانواده به صورت موقت بازداشت شده‌اند.

فرید لطیفی همچنین به صدای آمریکا گفت که در حال حاضر «حساب‌های بانکی» اعضای خانواده لطیفی توسط وزارت اطلاعات مسدود شده است.

به گفته برادرزاده کیومرث لطیفی، در ادامه پیگیری‌های خانواده از وضعیت این فعال مدنی بازداشتی، وزارت اطلاعات سنندج روز شنبه ۳۰ بهمن‌ماه به بهانه موافقت با ملاقات حضوری آرزو لطیفی، خواهر کیومرث با وی، او را به محض حضور در وزارت اطلاعات سنندج بازداشت و برای ساعاتی مورد بازجویی و شکنجه روحی و جسمی قرار دادند. بازداشتی که به گفته او بیهوشی آرزو لطیفی و انتقال او به بیمارستان توحید سنندج را در پی‌داشته است.

فرید لطیفی با اشاره به تهدید شدن عمه‌اش از سوی نیروهای امنیتی مبنی بر رسانه‌ای نکردن پرونده کیومرث، گفت که به آرزو گفته‌اند که «نباید خبری از وضعیت پرونده و وضعیت جسمی و روحی کیومرث لطیفی» منتشر شود.

به گفته فرید لطیفی، همچنین نیروهای امنیتی برای «پرونده سازی» در نظر داشتند عمه‌اش را مجبور کنند که «چندین برگه اعتراف» را مبنی بر اینکه او با با فرید در ارتباط است امضا کند. مخالفت آرزو لطیفی با امضاکردن این برگه‌ها باعث شده است که او مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گیرد.

فرید لطیفی، برادرزاده کیومرث مقیم آلمان است و نسبت به وضعیت عمویش اطلاع‌رسانی می‌کند.

پیش از این صدای آمریکا به نقل از سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از یورش نیروهای اداره اطلاعات سنندج به منزل آرزو لطیفی خبر داده بود. بر اساس این خبر ، روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن نیروهای امنیتی بدون ارائه دستور قضایی وارد منزل خانم لطیفی شدند و پس از تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی از جمله موبایل او را ضبط کردند. در پی این هجوم نیروهای امنیتی، آرزو لطیفی «به دلیل فشار روحی ناشی از بدرفتاری» این نیروها از هوش رفته و به بیمارستان توحید سنندج منتقل می‌شود.

فرید لطیفی در پایان گفتگوی خود با صدای آمریکا افزود، روز گذشته نیروهای امنیتی قصد داشتند یکی دیگر از اعضای خانواده لطیفی به نام مهتاب لطیفی را نیز بازداشت کنند. او همچنین با اشاره به تهدید نیروهای امنیتی به برخورد توهین‌آمیز یکی از این نیروها اشاره می‌کند که کنایه به خانواده لطیفی گفته است: «کیومرث خورشید را نخواهد دید و فرید را هم یک روز به سزای اعمالش خواهیم رساند.»

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، هشدار داده و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG