لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

سعدا خدیرزاده به بیش از ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شد


نمای بیرونی زندان ارومیه، محل نگهداری سعدا خدیرزاده
نمای بیرونی زندان ارومیه، محل نگهداری سعدا خدیرزاده

دادگاه کیفری یک مهاباد سعدا خدیرزاده، زن محبوس در زندان مرکزی ارومیه، را به اتهام «معاونت در قتل» یک کارمند اداره اطلاعات ارومیه به ۱۲ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» گزارش داد که حکم دادگاه صبح سه‌شنبه ۱۵ شهریور به خانواده این زندانی ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش، برای خانم خدیرزاده یک پرونده دیگر به اتهام «عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد باز شده که جلسه دادگاه آن در «روزهای آینده» برگزار می‌شود.

خانم خدیرزاده، ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر، ۲۲ مهر ۱۴۰۰ بازداشت شد و پس از ۲۵ روز بازجویی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، روز ۱۷ آبان به بند زنان زندان ارومیه منتقل شد. او تقریبا تمام دوران بارداری‌اش را در زندان گذراند و دو هفته پس از زمان تعیین‌شده برای زایمان، به بیمارستان برده شد و پس از به دنیا آوردن فرزندش در ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، همان روز به همراه نوزادش به زندان بازگردانده شد.

بنا بر این گزارش، دادگاه این زندانی که «پس از اخذ اعتراف اجباری» در زندان «اقدام به خودکشی کرده بود»، دوم شهریور به صورت آنلاین برگزار شد.

شعبه سوم دادگاه کیفری یک مهاباد سعدا خدیرزاده را به «معاونت در قتل خدر پیروتی‌نیا» کارمند اداره اطلاعات ارومیه که ۱۳ مهر ۱۴۰۰ در مرکز شهر پیرانشهر «مورد سوءقصد قرار گرفت و کشته شد» و همچنین «فراری دادن متهم (همسرش)» متهم کرده بود.

پیش‌تر، خانم خدیرزاده در یک فایل صوتی خود را «گروگان» نامید و اتهامات منتسب به خود را رد کرد.

XS
SM
MD
LG