لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

حکم اعدام ۱۰ نفر در کرج و میناب اجرا شد؛ تجمع بستگان محکومان به اعدام در کرج


اعدام در ملأ عام
اعدام در ملأ عام

دو سازمان حقوق بشری می‌گویند جمهوری اسلامی ۱۰ زندانی را در زندان مرکزی کرج و زندان میناب اعدام کرده‌است.

هم‌زمان با افزایش شمار اعدام‌ها در ایران، روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور، گروهی از خانواده‌ها و نزدیکان زندانیان محکوم به اعدام با در دست داشتن پلاکارد «اعدام نکنید» در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب اسلامی کرج تجمع کردند.

حکم اعدام سه شهروند در زندان مرکزی کرج استان البرز و هفت تن دیگر در زندان میناب استان هرمزگان سحرگاه سه‌شنبه ۱۵ شهریور اجرا شد.

بر اساس این گزارش‌ها، اتهام زندانیان اعدام‌شده با جرایم مربوط به مواد مخدر مرتبط بوده است.

هویت زندانیان اعدام‌شده در کرج «شهرام کاکاوند، پیمان سلیمانی، و عزیزیار هاشمی» عنوان شده است.

اعدام‌شدگان در زندان میناب نیز «عبدالخالق نارویی، سلیمان نارویی، عبدالغفور بهادرزاده ریگی، عباس نوبخت، محمد زبیری، محمد کاظمی، و محمدرضا هدایتی» معرفی شده‌اند.

  • انتقال ۱۱ تن زندانی به سلول‌های انفرادی برای اجرای حکم اعدام

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز از انتقال ۱۱ تن دیگر از زندانیان به سلول‌های انفرادی برای اجرای حکم اعدام خبر داده است.

کانون حقوق بشر ایران نیز هشدار داده که با توجه به «تسریع» اجرای احکام اعدام، خانواده‌های زندانیان زیر حکم اعدام در زندان‌های مرکزی کرج و قزلحصار «به‌شدت نگران» شده‌اند.

این نهاد حقوق بشری با اعلام این که «هزار نفر» تنها در زندان مرکزی کرج حکم اعدام دارند، گزارش داده است که این زندان «۱۰ سالن دارد و در هر سالن دست‌کم ۱۰۰ نفر حکم اعدام دارند.»

آمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته و بر اساس جدیدترین گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ میلادی دست‌کم ۲۵۱ نفر در ایران اعدام شده‌اند که دو برابر آمار مدت مشابه در سال ۱۴۰۰ است.

بر اساس آمارهای جهانی، جمهوری اسلامی ایران دومین کشور دنیا از نظر شمار بالای اعدام است و از معدود کشورهایی است که کودک-مجرمان را نیز اعدام می‌کند.

XS
SM
MD
LG