لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

شاهزاده رضا پهلوی: مرتکبان جنایت علیه نیکا شاکرمی و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهند شد


شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به گزارش‌ جدید منتشر شده در بی‌بی‌سی جهانی درباره تعرض جنسی و قتل نیکا شاکرمی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مرتکبان جنایت علیه نیکاشاکرمی، و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهند شد.»

او در ادامه نوشته است: «در کنار مادر گرامی نیکا و خواهر شجاعش آیدا شاکرمی که با وجود همه تهدیدها و فشارها، مبارزه او برای آزادی را ادامه داده‌اند، هستیم.»

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه پست خود خطاب به «مردم ایران» نوشت :«بار دیگر از همه مردم ایران به‌ویژه مردان سرزمینم می‌خواهم که امروز بیش از هر زمان دیگری در کنار خواهران و مادران و دختران و همسران و همه زنان ایران بایستید و از آنان دفاع کنید. آن که در این تجاوز سازمان‌یافته، زنان ایران را می‌آزارد دشمن است: دشمن شما و دشمن ایران. دفاع از زنان میهن‌مان یک وظیفه انسانی و ملی‌ است. در این مسیر، آنها که به دفاع از زنان ایران برمی‌خیزند، پا جای پای سلسله بلندی از جاویدنامان در درازنای تاریخ پرشکوه‌مان می‌گذارند؛ دلاورانی که در برابر متجاوزان ایستادند، گارد جاویدان ایران بودند تا خاک و نام ایران جاویدان بماند.»

بی‌بی‌سی جهانی روز دوشنبه در یک گزارش تفصیلی اعلام کرد به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله معترض ایرانی، پاییز ۱۴۰۱ همزمان با اعتراضات سراسری در ایران، مورد تعرض جنسی ماموران حکومتی قرار گرفته و کشته شده است.
این شبکه متعلق به دولت بریتانیا می‌گوید دلیل ادعایش گزارشی «بسیار محرمانه» از جلسه استماع پرونده نیکا شاکرمی توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شامل اسامی قاتلان او و فرماندهان ارشدی است که سعی کردند حقیقت را پنهان کنند.

بر اساس این گزارش که «برای صدای آمریکا بطور مستقل قابل تایید نیست»، نیکا شاکرمی برخلاف گزارش‌های رسمی جمهوری اسلامی خودکشی نکرده، بلکه پس از بازداشت توسط سه مرد وابسته به نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و با وجود بسته بودن دست‌ها و پاهایش و خوردن ضربات متعدد باتوم، در برابر ماموران مقاومت زیادی از خود نشان داده است.

این گزارش می‌افزاید، ماموران حکومتی نیکا را ایستاده بر روی سطل آشغال در نزدیکی پارک لاله در تهران مشاهده و در حالی که علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌داده او را به‌عنوان «رهبر اعتراضات» شناسایی کرده و برای بازداشت او در میان جمعیت معترض اقدام می‌کنند، اما نیکا شاکرمی از چنگال ماموران فرار کرده ولی یک ساعت بعد بازداشت شده و به داخل یک ون یخچال‌دار منتقل می‌شود.

بی‌بی‌سی جهانی بر اساس اسنادی که می‌گوید به‌دستش رسیده «آرش کلهر، صادق منجزی و بهروز صادقی» را ماموران بازداشت‌کننده نیکا شاکرمی و «مرتضی جلیل» را سرپرست گروه معرفی و عنوان کرده که به‌علت مقاومت بیش از حد نیکا در برابر ماموران و ادامه سردادن شعار، بازداشتگاه موقت از پذیرش او سر باز زده و قرار می‌شود نیکا را به زندان اوین منتقل کنند، که در بین راه نیز در داخل ون با ماموران درگیر می‌شود و به همین علت «آرش کلهر» با جوراب‌هایش دهان نیکا را بسته سپس «صادق منجزی» روی او نشسته تا اوضاع آرام شود.

بر اساس این گزارش، ماموران همراه نیکا شاکرمی در حین انتقال او به زندان اوین، او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و پس از مقاومت نیکا در برابر اقدامات آنها با باتوم او را مضروب کرده و کشته‌اند و سپس جسدش را به دستور «نعیم ۱۶»، با هویت «سروان محمد زمانی» در خیابانی خلوت در بزرگراه یادگار امام تهران رها کرده‌اند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی و تلویزیون حکومتی در روایتی مدعی شدند که نیکا شاکرمی از پشت‌بام یک ساختمان به پایین پریده و خودکشی کرده است.

XS
SM
MD
LG