لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

آیدا شاکرمی با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد


آیدا شاکرمی لحظاتی پس از آزادی
آیدا شاکرمی لحظاتی پس از آزادی

آیدا شاکرمی، خواهر دادخواه نیکا شاکرمی نوجوان معترض که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ کشته شد، با سپردن وثیقه آزاد شد.

بنا بر اعلام فاطمه حیدری، از دادخواهان اعتراضات ۱۴۰۱، آیدا شاکرمی که در جریان دور تازه سرکوب پوشش اختیاری توسط مأموران حکومتی بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت، به قید وثیقه از زندان قرچک آزاد شده است.

آیدا شاکرمی ۲۹ فروردین در خلال برخورد مأموران جمهوری اسلامی با زنان با عنوان «طرح نور» با خشونت بازداشت شده بود.

نسرین شاکرمی در شرح نحوه بازداشت دخترش در اینستاگرام نوشته بو که «هنگام دستگیری» مأموران با «خشونت و وحشی‌گری» آیدا را «کشان‌کشان روی آسفالت می‌کشیده‌اند، آیدای بیچاره فریاد می‌زده چه از جان ما می‌خواهید؟ خواهرم نیکا را کشتید. زندگی‌مان را سیاه و تباه کردید. دیگر چه می‌خواهید؟»

جمهوری اسلامی از ۲۵ فروردین در دور جدید سرکوب پوشش اختیاری زنان با عنوان «طرح نور» نیروهای انتظامی و لباس شخصی خود را در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران مستقر کرده، اما با وجود بازداشت‌های گسترده، مقاومت مدنی در مقابل آن ادامه دارد.

در واکنش به افزایش فشارها بر زنان در ایران توسط حکومت، رابرت گیلکرست، مقام ارشد در دفتر «دموکراسی، حقوق بشر، و کار» وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه سوم اردیبهشت نسبت به بدتر شدن کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی طی سال ۲۰۲۳ ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG