لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

یهودیان ایرانی آمریکایی: ایرانیان «بانیان تجزیه» را دشمن ملت ایران می‌دانند


یهودیان ایرانی آمریکایی: ایرانیان «بانیان تجزیه» را دشمن ملت ایران می‌دانند
یهودیان ایرانی آمریکایی: ایرانیان «بانیان تجزیه» را دشمن ملت ایران می‌دانند

فدراسیون‌های یهودیان ایرانی آمریکایی لس‌آنجلس و نیویورک در نامه‌ای مشترک به الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائيل، «مخالفت شدید» خود را با نامه اخیر ۳۲ نماینده کنست به دولت اسرائيل اعلام کردند.

آنان اعلام کردند: «هر تلاش، از سوی هر نهاد خارجی یا داخلی، برای جدا کردن بخشی از کشور (ایران)» اثر معکوس دارد و مردم، بانیان چنین تلاشی را «دشمن ملت ایران و نه فقط حکومت،» قلمداد می‌کنند.

پیشتر ۳۲ نماینده کنست در نامه‌ای دولت بنیامین نتانیاهو را به حمایت از تجزیه ایران و جدا کردن «آذربایجان جنوبی» از ایران تشویق کرده بودند.

فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی در لس آنجلس و فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی نیویورک در این نامه خود به کوهن گفتند که توصیه‌کنندگان به تجزیه ایران در کنست «در مورد این تفکر که طرفداری از چنین اقدامی (تجزیه ایران) به رژیم در تهران ضربه سختی خواهد زد، به روشنی دچار انحراف شده‌اند.»

نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که «عکس این موضوع صادق است.»

یهودیان ایرانی آمریکایی در بخش دیگری از نامه خود نوشتند که هرگونه تقسیم ایران می‌تواند باعث تشکیل چند گروه متخاصم و یا کشورهای متخاصم در منطقه شود و این امر می‌تواند بیش از گذشته، ثبات منطقه را تهدید کند و تهدیدات بیشتری را علیه اسرائيل به همراه داشته باشد.

آنها در این نامه گفته‌اند که می‌دانند چنین تلاشی، سیاست دولت اسرائيل نیست و به وزیر امور خارجه اسرائيل قویا توصیه کرده‌اند که موضع خود را در این باره به روشنی توضیح دهد.

پیش از این، شاهزاده رضا پهلوی که به تازگی به اسرائيل سفر و با مقامات ارشد اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو دیدار و گفتگو کرده بود، به این نامه واکنش شدیدی نشان داد.

او تصریح کرده بود که این رفتار «غیرقابل پذیرش» و «در خدمت رژیم ضد ایرانی جمهوری اسلامی است» و خواستار شفاف‌سازی دولت اسرائيل در این مورد شد.

پس از آن، وزیر اطلاعات اسرائیل اعلام کرد که دست‌کم ۲۵ تن از ۳۲ امضاکننده نامه گفته‌اند که امضای خود را پس گرفته‌اند.

گیلا گاملیل روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت تصویری از یک نامه را منتشر کرد که بر اساس آن، اکثر امضاکنندگان یک نامه که در آن عبارت «آذربایجان جنوبی» به کار رفته بود، از موضع پیشین خود عقب‌نشینی کرده‌اند.

این نامه در داخل اسرائيل و از جمله در بین یهودیان ایرانی‌تبار نیز جنجال بسیاری را برانگیخته و آنها مخالفت خود را با چنین سیاستی اعلام کرده‌اند.

در این حال، رهبران ارشد جمهوری اسلامی واکنشی علنی به این نامه نشان نداده‌اند. پیش از این، رسانه‌ها و طرفداران رهبر جمهوری اسلامی از سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائيل ابراز خشم کرده بودند.

XS
SM
MD
LG