لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

مطبوعات مرگ هاله سحابی و استيضاح احمدی نژاد را مورد بحث قرار می دهند


مطبوعات مرگ هاله سحابی و استيضاح احمدی نژاد را مورد بحث قرار می دهند
مطبوعات مرگ هاله سحابی و استيضاح احمدی نژاد را مورد بحث قرار می دهند

روزنامه های انگلیسی زبان به ماجرای خاکسپاری عزت اله سحابی فعال سیاسی مخالف دولت و درگذشت دختر وی هاله سحابی دراین مراسم پرداخته اند.

وال استریت جورنال با چاپ عکسی از مراسم خاکسپاری عزت اله سحابی درصفحه اول خود می نویسد نیروهای امنیتی با حمله به مراسم، موجب مرگ دختر وی شدند. روزنامه با اشاره به برنامه جنبش سبز برای راهپیمايی ۲۲ خرداد به مناسبت سالروز انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری می نویسد یک جمعیت هزارنفری طرفداران دموکراسی گفته اند روز چهارشنبه هاله سحابی براثر حمله ماموران امنیتی -- بسیج و لباس شخصی ها -- به مراسم خاکسپاری پدرش، کشته شد. روزنامه در ادامه می افزاید مارک تانر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است اگر گزارشها دایر برنقش ماموران حکومتی در قتل هاله سحابی درست باشد این امر نشان دهنده بی احترامی تاسف انگیز بخشی از مقامهای جمهوری اسلامی به شرف و حرمت انسانی است.

گاردین چاپ لندن نیز به مرگ هاله سحابی درمراسم خاکسپاری پدرش پرداخته و می نویسد هاله از فعالان جنبش زنان، در اوین زندانی شده بود که به مناسبت درگذشت پدرش اجازه حضور درمراسم را یافت. گاردین از دستگیری شماری از شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری مهندس سحابی خبر داده و می نویسد سحابی، هم پیش از انقلاب و هم پس ازآن، زندانی دو رژیم بود.

گاردین همچنین به مقابله مجلس شورای اسلامی با محمود احمدی نژاد پرداخته و می نویسد ۱۶۵ نماینده مجلس به ارسال پرونده تخلف آقای احمدی نژاد به قوه قضائیه به خاطر زیر پانهاده شدن آشکار قانون از سوی وی رای داده اند. برکناری وزیر نفت و اتهام توسل به جن گیری و رمالی از سوی نزدیکان ريیس دولت که از سوی نزدیکان آیت اله خامنه ای به گروه انحرافی موسوم شده اند علت اقدام مجلس است اما مشخص نیست که این امر راه را برای استیضاح احمدی نژاد هموار می کند یانه، اما درهر حال نشانه تازه ترین موج اختلاف و مبارزه ناخوشایندی است میان ريیس جمهوری و آقای خامنه ای که زمانی مرشد وی به حساب می آمد.

XS
SM
MD
LG