لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

سازمان گزارشگران بدون مرز مقامات امنیتی ایران را قاتل هاله سحابی خواند


سازمان گزارشگران بدون مرز مقامات امنیتی ایران را قاتل هاله سحابی خواند
سازمان گزارشگران بدون مرز مقامات امنیتی ایران را قاتل هاله سحابی خواند

همزمان با درگذشت هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی ایران در مراسم خاکسپاری پدرش، «سازمان گزارشگران بدون مرز» با انتشار بیانیه ای فوت این فعال حقوق زنان را تکان دهنده خوانده است.

هاله سحابی ٥٦ ساله، در حالی که برای شرکت در مراسم تدفین عزت الله سحابی از زندان به مرخصی آمده بود، روز چهارشنبه ( ١ ژوئن ) مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی و لباس شخصی قرار گرفت و در درمانگاه لواسان درگذشت. مقامات ایران ادعا کردند خانم سحابی بر اثر سکته قلبی درگذشته است.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» تراژدی دردناک فوت عزت الله و هاله سحابی، دو چهره سرشناس ایران را از صمیم قلب به بازماندگان آن ها تسلیت گفته است.

این سازمان در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر کرد، نوشته است: «ایران یکی از مدافعان سرسخت آزادی بیان را از دست داده است و حکومت ( جمهوری اسلامی ) دختر او که یکی از مدافعان فعال خانواده های زندانیان سیاسی بود را به قتل رسانده است.»

براساس یادداشت «سازمان گزارشگران بدون مرز»، هاله سحابی یکی از حامیان سرسخت اعضای خانواده های زندانیان سیاسی و نیز سخنگوی قربانیان سرکوب های سیاسی چندین دهه گذشته بود و حکومت جمهوری اسلامی این فعالیت ها را برنمی تابید. هاله سحابی در سال ٢٠٠٩ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، به دو سال زندان محکوم شد.

در بخش دیگری از بیانیه «سازمان گزارشگران بدون مرز» آمده است: «ما مصرانه از مقامات ( ایران ) می خواهیم تا در مورد شرایطی که این قتل انجام شده است، تحقیق کند. افراد مسئول این جنایت محاکمه و محکوم شوند. خشونتی که این حکومت علیه مخالفان خود به کار می گیرد، غیرقابل تصور و خوفناک است. این حکومت، نه تنها همه فعالیت های آن ها را ممنوع کرده است، بلکه در تلاش است تا آن ها را از عرصه اجتماعی و حافظه جمعی جامعه حذف کند.»

این سازمان مدافع آزادی بیان خاطرنشان کرده است «ما این جنایت را فراموش نخواهیم کرد و رهبر جمهوری اسلامی و ناقظان آزادی بیان در ایران مسئول مرگ این زن شجاع هستند».

در پایان این بیانیه آمده است درگذشت عزت الله و هاله سحابی در جنبش دموکراسی خواهی و مبارزه برای آزادی بیان در ایران خلاء عظیمی پدید خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG