لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

جنبش سبز، رقابت نقتی ايران و عربستان، و آزمايش موشکی


جنبش سبز، رقابت نقتی ايران و عربستان، و آزمايش موشکی
جنبش سبز، رقابت نقتی ايران و عربستان، و آزمايش موشکی

رويدادهای ايران و اوضاع خاورميانه در کانون توجه مطبوعات بين المللی قرار دارند.

نشريه اينترنتی فرانت پيچ آينده جنبش آزادی خواهی در ايران را مورد بررسی قرار داده است. ليزا دفتری، ژورناليست و کارشناس مسائل ايران، در مصاحبه با اين نشريه، جنبش سبز را جنبشی توصيف می کند که بدواً تنها به قصد اصلاح در درون رژيم جمهوری اسلامی و روی کار آوردن رييس جمهوری منتخب مردم آغاز شد؛ اما رويدادهای بعدی در جريان تظاهرات مردمی- به ويژه کشتار، دستگيری و اعدام مخالفان - به خواست مردم شکل ديگری داد و آن را به جنبشی برای براندازی رژيم اسلامی تبديل کرد. خانم دفتری می گويد مردم ايران دريافته اند آنچه که در پيآمد انتخابات انجام دادند برای سرنگون کردن حکومت کافی نبوده است. مردم ايران برای پيروزی به رهبری مداوم، سازماندهی و قدرت بيشتر نياز دارند.

در پی عدم توافق اعضای اوپک بر سر افزايش توليد نفت خام در نشست اخير آن سازمان، روزنامه سن فرانسيسکو کرونيکل نوشته است شرکت ملی نفت ايران بهای نفت خام سبک برای تحويل در ماه آينده ميلادی به پالايشگاههای آسيا را در هربشکه ۷۲ سنت کاهش داده است. با اين حال، بهای تعيين شده از سوی ايران يک دلار و هفتاد و يک سنت در بشکه از بهای منطقه ای بالاتر است. اين روزنامه می نويسد اقدام جمهوری اسلامی در پی تصميم مشابه عربستان سعودی انجام گرفته است.

ترکيش ويکلی، نشريه اينترنتی انگليسی زبان وابسته به سازمان پژوهش های استراتژيک بين المللی ترکيه از آزمايش موفقيت آميز دو فروند موشک پدافند هوايی در ايران خبر داده است. فرمانده ارتش جمهوری اسلامی با اعلام اين خبر گفته است دو موشک به نام های مرصاد و شاهين در وزارت دفاع جمهوری اسلامی طراحی و توليد شده اند؛ و يکی از آنها قادر است تا برد يکصد و پنجاه کيلومتری و در ارتفاع پايين و متوسط هدف گيری کند.

در مقاله ای در وال استريت جورنال، فؤآد عجمی استاد مطالعات بين المللی در دانشگاه جانز هاپکينز می نويسد، رژيم سوريه به رغم مراوداتی که با حکومت مذهبی جمهوری اسلامی دارد؛ و کمک به گروه های ستيزه جوی حماس و حزب الله برای مدتی طولانی توانسته بود چهره ای ميانه رو از خود به جامعه بين المللی عرضه کند. اما رويدادهای چند ماه اخير در آن کشور نقاب از چهره بشار اسد انداخته است. اکنون که تانک های ارتش سوريه مردم بی سلاح را در خيابان ها به گلوله می بندند، دنيا به ماهيت واقعی اين رژيم پی می برد؛ و در می يابد که قتل عام سنت موروثی خاندان اسد است.

XS
SM
MD
LG