لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

حمله ماموران امنیتی به معترضان در تهران در سالگرد انتخابات ۱۳۸۸


تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹
تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

مخالفان دولت ایران می گویند پلیس در شهر تهران، در دومین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، به معترضان حمله و شماری از آنان را بازداشت کرده است.

سایت های نزدیک به معترضان روز یکشنبه، ٢٢ خرداد اعلام کردند که ماموران پلیس باتوم به دست، تلاش کردند که صدها نفر از معترضانی را که به خیابان ها آمده بودند، متفرق کنند.

بر اساس گزارش ها، پلیس به صاحبان فروشگاه ها و مغازه ها در تهران دستور داده بود برای جلوگیری از تجمع جمعیت، زودتر از معمول محل کسب و کار خود را تعطیل کنند.

مخالفان پیشتر اعلام کرده بودند در دومین سالگرد انتخابات ٢٢ خرداد ۱۳۸۸ راه پیمایی سکوت برگزار خواهند کرد.

اصلاح طلبان می گویند آراء انتخابات ریاست جمهوری آن سال به نفع محمود احمدی نژاد دستکاری شد.

میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران و مهدی کروبی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی، دو کاندیدای اصلاح طلبان در آن انتخابات، اعلام کرده بودند که دولت محمود احمدی نژاد را مشروع نمی دانند. آنان اکنون در حصر خانگی هستند.

موضوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، به برپایی راه پیمایی های گسترده معترضان در شهرهای مختلف ایران منجر شد. این اعتراضات واکنش خشونت آمیز ماموران دولتی را در پی داشت که به کشته شدن شماری از معترضان و بازداشت هزاران نفر از آنان منجر شد. آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی موضوع بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را رد کرده بود.

مناقشه بر سر انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ، شدیدترین نا آرامی های پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران را رقم زد.

XS
SM
MD
LG