لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۸

سازمان گزارشگران بدون مرز: مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران مسئول مرگ هدی صابر هستند


سازمان گزارشگران بدون مرز: مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران مسئول مرگ هدی صابر هستند
سازمان گزارشگران بدون مرز: مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران مسئول مرگ هدی صابر هستند

یک روز پس از درگذشت هدی صابر، روزنامه نگار و فعال ملی مذهبی، «سازمان گزارشگران بدون مرز» مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را مسئول مرگ وی خوانده است.

هدی صابر، روزنامه نگار و عضو هیات تحریریه مجله توقیف شده ی ایران فردا از مرداد ماه سال گذشته در بازداشت به سرمی برد. آقای صابر از تاریخ ۱۲ خرداد سال جاری در اعتراض به قتل هاله سحابی، فعال ملی مذهبی و دختر عزت الله سحابی دست به اعتصاب غذا زده بود.

بنا به گزارش های رسیده، آقای صابر که بر اثر اعتصاب غذا ضعیف شده بود، صبح روز جمعه از درد در ناحیه قفسه سینه شکایت کرده و این امر به اطلاع ماموران و مسئولان زندان رسیده بود اما وی به دلیل خودداری مقامات زندان در ارائه خدمات پزشکی و بی توجهی به وضعیت او، درگذشت.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» در بیانیه مطبوعاتی که روز یکشنبه ۲۲ خرداد ( ۱۲ ژوئن ) منتشر کرد، ضمن ابراز تسلیت و همدردی با خانواده صابر و جمشیدی، روزنامه نگاران و مردم ایران، نوشته است «ما مقامات جمهوری اسلامی ایران را نخست به دلیل دستگیری خودسرانه این روزنامه نگار و سپس عدم کمک رسانی پزشکی به موقع و مناسب، مسئول مرگ هدی صابر می دانیم».

هدی صابر در ارديبهشت سال ۱۳۸۳ به پنج سال و نيم سال زندان محکوم شده بود اما این حکم سپس به هشت ماه تقلیل یافت. وی همچنین در ۸ بهمن ۱۳۷۹ نیز بازداشت و تا ۲۱ اسفندماه ۱۳۸۱ را در زندان گذارنده بود. هدی صابر از جمله زندانیانی سیاسی ایران بود که در مراحل بازجویی به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود.

در بخش دیگری از بیانیه این نهاد مدافع خبرنگاران آمده است متاسفانه مسئولان زندان اوین بر خلاف آئین‌نامه اجرائی سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مبنی بر «اعزام محکوم بیمار به دستور پزشك يا بهداری زندان در موارد فوری و اعزام اجازه رييس موسسه يا زندان يا جانشين او به بیمارستان و گزارش مراتب در اسرع وقت به صورت كتبي به قاضي ناظر»، علیرغم اطلاع از اعتصاب غذای او و ضعف جسمانی و درد از انتقال به موقع هدی صابر خوداری کرده‌اند.

در بیانیه «سازمان گزارشگران بدون مرز» آمده است هدی صابر چهره شناخته شده ای برای مسئولان قضایی و امنیتی ایران بود و برای سومین بار در کمتر از ده سال بازداشت و به مدت سه ماه در سلول انفرادی زندانی شده بود.

این سازمان مستقر در پاریس از اقدامات دادخواهانه خانواده صابر حمایت کرده و خواستار روشن شدن همه حقایق درباره قتل های پی در پی روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی شده است.


XS
SM
MD
LG