لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

بایدن حکم دادگاه کیفری بین‌المللی برای بازداشت پوتین را «موجه» دانست


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه «به وضوح» مرتکب جنایات جنگی شده است و تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت پوتین «موجه» است.

دادگاه کیفری بین‌المللی روز جمعه، ۲۶ اسفند با صدور حکمی خواستار بازداشت پوتین به دلیل اخراج غیرقانونی کودکان و انتقال غیرقانونی آنها از اوکراین به روسیه از زمان آغاز تهاجم مسکو شده‌ است.

ایالات متحده آمریکا عضو دادگاه بین‌المللی کیفری نیست اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که آمریکا «جداگانه» به این نتیجه رسیده است که نیروهای روسی در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و این کشور از پاسخگو قرار دادن عاملان این جنایات حمایت می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه تأکید کرده که آمریکا شکی ندارد که روسیه در حال ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین است و افزوده است که دادستان دیوان بین‌المللی کیفری به صورت مستقل و بر اساس حقایق موجود به همین نتیجه رسیده است.

حکم دادگاه کیفری بین‌المللی، ۱۲۳ کشور عضو آن را موظف می‌کند تا در صورتی که پوتین وارد خاکشان شود او را بازداشت کرده و برای محاکمه به لاهه منتقل کنند. دادگاه کیفری بین المللی همچنین حکمی را برای ماریا لووفا-بلوفا، کمیسر حقوق کودکان روسیه با اتهاماتی مشابه صادر کرد.

ماه گذشته، پژوهشگران دانشگاه ییل با حمایت دولت آمریکا گزارشی تهیه کردند که نشان می‌دهد روسیه دست‌کم ۶ هزار کودک اوکراینی را در حداقل ۴۳ اردوگاه و مرکز به عنوان بخشی از یک «شبکه سیستماتیک در مقیاس بزرگ» نگهداری کرده است.

روسیه اتهامات مربوط به مرتکب جنایات نیروهایش در جریان تهاجم به اوکراین را رد کرده است. کرملین حکم بازداشت پوتین را «ظالمانه» خواند و گفت این حکم در ارتباط با روسیه نیز «بی‌معنی» است.

XS
SM
MD
LG