لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

اوباما: نابرابری اقتصادی چالش تعیین کننده عصر حاضر است


براک اوباما رئیس جمهور آمریکا
براک اوباما رئیس جمهور آمریکا

آقای اوباما نطق خود را زمانی ایراد کرد که محبوبیت وی در میان مردم به پائین ترین سطح دوران ریاست جمهوریش رسیده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه گفت شکاف درآمد بین ثروتمندان و فقرا در آمریکا همچنان به عنوان چالش تعیین کننده ای برای آینده اقتصادی آمریکا باقی مانده است.

پیام رئیس جمهوری آمریکا در تکمیل سخنانی است که وی دو سال پیش پیرامون نابرابری طبقاتی، و ضعف و کاهش ارتقاء اقتصادی ایراد کرد.

آقای اوباما، با بازگشت به مسائل مردمی، و شعارهای گذشته خود، از جمله شکاف اقتصادی بین ثروتمندان و فقرا، و فقدان فرصت های اجتماعی، که رشد و رونق اقتصادی آمریکا را تهدید می کند، بار دیگر مبارزات سیاسی تازه ای را پیرامون بودجه، سقف بدهی دولت، و مسائل دیگر آغاز کرده است.

آقای اوباما گفت: «شکاف و نابرابری فزاینده خطرناک، و فقدان تحرک اجتماعی و ارتقاء اقتصادی، ایمان و اعتقاد طبقه متوسط آمریکا را، که با کار سخت می توان به آرزوهای اقتصادی خود دست یافت، به مخاطره انداخته است.» رئیس جمهوری آمریکا افزود: که «به اعتقاد من شکاف فزاینده درآمد بین ثروتمندان و فقرا چالش تعیین کننده عصر حاضر است. «ما باید اطمنیان حاصل کنیم که اقتصاد کشور در خدمت نیروی کار و کلیه زحمتکشان کشور است. »

اوباما زمانی این سخنان را ایراد می کند که نتایج بدست آمده از آخرین نظر سنجیها نشان می دهد محبوبیت وی در میان مردم به پائین ترین سطح دوران ریاست جمهوریش رسیده، و اکثر مردم آمریکا برنامه ها و استراتژی اقتصادی وی را رد کرده اند.

با وجود رونق بازارهای بورس سهام، نرخ بیکاری همچنان بالاتر از ۷ درصد است، و سالهاست که بازسازی و رشد آهسته اقتصادی همچنان به صورت بزرگترین نگرانی مردم آمریکا باقی مانده است.

در این حال، آقای اوباما همچنان از قانونگذاران کنگره آمریکا خواسته است تا حداقل دستمزدها را افزایش داده، در مورد بودجه به توافقی منطقی و مسؤلانه دست یافته تا بتوانند قانون کاهش تدریجی کسری بودجه، موسوم به سکوتستر، را میان برده، و مدت دریافت بیمه بیکاری را طویلتر کنند.

اوباما گفت اصلاح قانون بیمه و مشکلات اجرائی آن و بسته شدن دولت از سوی قانونگذاران حزب جمهوریخواه خشم و ناامیدی مردم از واشنگتن را به اوج تاریخی خود رسانده است.

رئیس جمهوری آمریکا قانونگذاران جمهوریخواه را به چالش کشید، و از آنها خواست تا با پیشنهاد طرحی قابل اجرا نابرابری را کاهش، و به تقویت طبقه متوسط و ایجاد فرصت برای افراد فقیر کمک کند.

آقای اوباما خطاب به قانونگذاران حزب جمهوریخواه گفت: «با وجود آنکه قانون اصلاح بیمه بر اساس رقابت و انتخاب بیمه مورد دلخواه در بازار آزاد تدوین شده، ولی اگر شما بیمه تندرستی اوباما را دوست ندارید، و من مطمئن هستم که دوست ندارید، پس باید شما دقیقاً توضیح دهید که چگونه می شود مخارج بیمه را کاهش داد و افراد بیشتری را تحت پوشش بیمه تندرستی قرار داد. شما باید موضع خود را در مورد بیمه تندرستی مشخص کنید، و به مردم آمریکا باید بگوئید طرفدار و علیه چه نوع بیمه هائی هستید.»
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با صدور بیانیه ای، گفت که آقای اوباما در سخنرانی خود به قصور سیاست های اقتصادی اش اعتراف کرده است.

مطالبی که آقای اوباما در نطق اخیر خود ایراد کرد به نظر می رسد همان مطالبی خواهد بود که احتمالاً که وی در سال آینده در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت کشور ایراد خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG