لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

هشدار نسبت به پیامد زلزله احتمالی در تهران؛ معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله: مسئولان از زیر کار در می‌روند


آرشیو
آرشیو

رئیس پژوهشکده مهندسی سازه و معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با اعلام آن‌ که «مسئولان از زیر کار در می‌روند»، گفت: فاجعه‌ای بدتر از زلزله تهران در دنیا نخواهد بود.

فریبرز ناطقی‌الهی به وب‌سایت «خبر فوری» گفت: «در خصوص زلزله تهران می‌دانیم که مشکلات چیست و چگونه باید به آنها بپردازیم، ولی در قسمت اجرایی کار دچار مشکل می‌شویم.»

او افزود: «مسئولان اجرایی یا به این مطالعات باور ندارند و یا اهمیت نمی‌دهند و از زیر مسائل فرار می‌کنند.»

به گفته رئیس پژوهشکده مهندسی سازه و معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، «گناه بزرگی بر دوش مسئولین امر زلزله کشور است، چراکه مثلا در شهری مثل تهران، هر لحظه احتمال یک زلزله خانمان‌سوز وجود دارد و باید مسئولیت ١٠ الی ١۴ میلیون تن را بر عهده بگیرند.»

آقای ناطقی‌الهی اضافه کرد: «متأسفانه هر روز با جملاتی نظیر چادر بخرید یا ٣ هزار سال است در تهران زلزله‌ای نیامده، مواجه می‌شویم و مسئولان از زیر کار در می‌روند و حتی توانایی کارهای بیشتری را هم ندارند.»

وی همچنین گفت: «دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز زلزله، قسمت معرفی و تعریف مسئله را به درستی انجام داده‌اند» ولی اشاره کرد: «در قسمتی که به مسئولین اجرایی برمی‌گردد، هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم و این روزی باعث نابودی شهر تهران خواهد شد و در پی تمام کشور دچار مشکل خواهد شد.»

این سخنان پس از آن ابراز شد که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۳/۹ ریشتر، بعدازظهر ۲۸ مرداد، منطقه‌ای در ده کیلومتری شمال دماوند در شرق استان تهران، را لرزاند. پس از آن هم زمین‌لرزه ۲.۵ ریشتری در نزدیکی مرز استان های تهران و مازندران روی داد.

در ارتباط با این زمین لرزه‌ها، رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی به ایلنا گفت که در منطقه‌ای که زمین‌لرزه روی داده است، «شاهد ساخت و سازهای عجیب و غریبی هستیم و حجم ساخت و ساز در این منطقه به گونه‌ای است که هر ماه، چهره این منطقه از نظر میزان ساخت و ساز تغییر می‌کند.»

علی بیت‌الهی اشاره کرد که «از نظر خطر لرزه‌ای، با توجه به عبور گسل مشاء از این منطقه، این محدوده جزو محدوده‌های پرخطر محسوب می‌شود و هر چه ساخت و ساز در این منطقه افزایش پیدا کند، ریسک زلزله افزایش پیدا می‌کند.»

او همچنین گفت: علاوه بر شهر دماوند، منطقه آبعلی و رودهن هم درگیر این گسل هستند و این گسل در هفت کیلومتری آبعلی و ۱۳ کیلومتری رودهن واقع شده که نزدیک به مراکز جمعیتی بوده و ساکنان این محدوده هم زلزله را حس کرده‌اند.».»

آقای بیت‌الهی همچنین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ضمن اشاره به رخدادهای لرزه‌ای تاریخی این منطقه گفت: این محدوده در حدود ۱۶۵ سال قبل، بزرگ‌ترین زلزله ویرانگر را تجربه کرد که حتی شهر تهران را تحت تاثیر قرار داد و طبق نوشته‌های تاریخی، سفارت آن زمان بریتانیا در تهران دستخوش این زلزله قرار گرفت و آسیب دید.

وی افزود: این گسل، یک گسل بسیار فعال با لرزه‌زایی بالا و با رخداد زلزله‌های مخرب و ویرانگر همراه است و اثرات این زمین‌لرزه با توجه به اینکه نزدیک به شرق کلان‌شهر تهران است، می‌تواند به طور جدی، پایتخت ایران را نیز تهدید کند.

به گفته رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، گسل مشاء از شمال تهران تا سمت نظرآباد استان قزوین ادامه دارد و از سمت شرقی تا شهرستان فیروزکوه کشیده شده است.

پیش از این، زمین‌لرزه‌هایی در اطراف دماوند روی داده بود. از جمله در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ که در نقاطی از استان تهران احساس شد.

کارشناسان متعددی با اشاره به وجود گسل‌های عمده در تهران و همچنین بافت شهری پایتخت نسبت به عواقب قابل‌توجه وقوع زلزله در تهران هشدار داده‌اند.

به تازگی هم یک مقام وزارت راه و شهرسازی تهران از وجود بیش از ۱۲ هزار ساختمان بر روی گسل‌های پایتخت ایران خبر داده بود.

علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، در تیرماه سال جاری با اشاره به عبور سه گسل عمده از منطقه یک تهران، بر وجود ریسک بالای خسارات مربوط به زلزله در این منطقه تاکید کرده بود.

مانوئل بربریان، استاد لرزه‌شناسی ساکن آمریکا، پیشتر از وجود هشت تا ده گسل بنیادی در تهران خبر داده و وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ در تهران را فاجعه‌بار دانسته بود.

XS
SM
MD
LG