لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

پاپ فرانسیس: بجای دیوار، پل بسازید


پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، در سالروز درگذشت یک راهبه سودانی باری دیگر بر اهمیت درک متقابل و ایجاد پل تفاهم به جای ساختن دیوار جدایی تأکید کرد.

پاپ فرانسیس در سخنانی در روز چهارشنبه ۲۰ بهمن گفت این روز فرصتی است برای کلیسا برای تأمل بر وضعیت قربانیان قاچاق انسانی و همچنین یادبود قدیسه جوزفین بخیته.

جوزفین بخیته یک زن اهل سودان و برده قرن نوزدهم بود که در سال ۱۸۸۸ به مسیحیت روی آورده و به اروپا مهاجرت کرد. سودان یکی از هفت کشوری است که بنا به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ شهروندان آن به طور موقت از سفر به آمریکا منع شده اند.

پاپ فرانسیس با اینکه در سخنان روز چهارشنبه خود اشاره ای به آقای ترامپ و سیاست های او نکرد، اما به طور غیر مستقیم برخی از سیاست های او را خلاف اصول مسیحیت خواند. او گفت «از شما می خواهم در بافت اجتماعی و مدنی نیز از ایجاد دیوار خودداری کنید و به جای آن پل بسازید. پاسخ شر را با شر ندهید و با نیکی بر بدی غلبه کنید، با بخشش بر توهین غلبه کنید. یک مسیحی هیچوقت نخواند گفت پولش را شما خواهید داد.»

«پولش را شما خواهید داد»، اصطلاحی است که پرزیدنت ترامپ خطاب به مکزیک و برای تأمین هزینه ساخت دیوار مرزی بین دو کشور بکار برده است.

پاپ فرانسیس پیشتر نیز در خواسته خود از کشورها برای پذیرش پناهجویان، از اصطلاح «پل به جای دیوار» بارها استفاده کرده است. او سال گذشته پس از دیدار خود از مرز آمریکا و مکزیک گفته بود که «هر کسی به دنبال ساختن دیوار است مسیحی نیست.»

واتیکان در هفته های اخیر نیز از سیاست های پرزیدنت ترامپ در مهاجرت بسیار انتقاد کرده و در روزنامه ویژه خود گفته است که روی آوردن به ساختن دیوار و منع سفر، بر خلاف منافع اقتصادی آمریکا است.

دونالد ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی اصرار داشت که حضور مهاجران غیر قانونی از مرز جنوبی آمریکا با مکزیک موجب افزایش بزهکاری در آمریکا شده است. وی گفته است بین آمریکا و مکزیک مرز فیزیکی خواهد ساخت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG