لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

نخستین سفر پاپ به میانمار؛ آیا او به مسلمانان روهینگیا اشاره خواهد کرد؟


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان

پاپ فرانسیس از روز یکشنبه پنجم آبان، به میانمار و بنگلادش سفر می کند و با رهبران سیاسی و نظامی میانمار و پناهجویان روهینگیا در بنگلادش دیدار خواهد داشت. در آستانه این سفر مشخص نیست آیا پاپ به مسئله روهینگیا اشاره خواهد کرد یا خیر.

رهبر کاتولیک های جهان در ماه اوت در اشاره به فرار مسلمانان روهینگیا بر اثر خشونت ها، خواستار دعا برای «برادران روهینگیا» شده بود.

در همین حال، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار رسمی از میانمار با اشاره به مشکلات مسلمانان روهینگیا گفت: «هیچ تحریکی، چنین قساوتی را توجیه نمی کند.»

در آستانه سفر پاپ فرانسیس به میانمار، کاردینال چارلز مانگ بو، کشیش بزرگترین شهر میانمار، یانگون، به پاپ توصیه کرده به دلیل اینکه آنگ سان سوچی، رهبر این کشور و مسئولان ارتش، روهینگیا را به رسمیت نمی شناسند، از نام بردن آن خودداری کند.

پاپ فرانسیس یکشنبه به میانمار سفر می‌کند: هدف دلجویی از پناهجویان روهینگیا

آنگ سان سوچی، رهبر میانما و برنده جایزه صلح نوبل، و مسئولان ارتش میانمار از اضافه کردن نام روهینگیا به ۱۳۵ گروه نژادی این کشور خودداری کرده اند. آنها اعتقاد دارند مسلمانان روهینگا به صورت غیرقانونی از بنگلادش به روهینگیا مهاجرت کرده اند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، پیش از آغاز سفر در پیامی گفت: «در حالیکه برای بازدید از میانمار آماده می شوم، بهترین سلام هایم را برای همه ارسال می کنم. پیام من در این سفر، آشتی، صلح و بخشش است.»

اولین سفر پاپ فرانسیس به میانمار شش ماه بعد از برقراری روابط سیاسی بین واتیکان و میانمار انجام می شود.

به گزارش سازمان ملل متحد، سرکوب شورشیان روهینگیا توسط ارتش میانمار از اواسط پائیز و در استان راخین در غرب آن کشور آغاز شد، که به فرار ششصد هزار نفر از آنان به بنگلادش منجر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG