لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

استقبال از پاپ در میانمار؛ آیا او به مسلمانان روهینگیا اشاره می‌کند؟


رهبر نظامی میانمار که فرماندهی عملیات نظامی در ایالت راخین را به عهده دارد در گفتو با پاپ گفته هیچ «تبعیض دینی» ای در میانمار وجود ندارد.

صدها کاتولیک میانمار از پاپ اعظم در مسیر عبور اتومبیلش در رانگون، پایتخت آن کشور استقبال کردند. پاپ در میانمار، با کشوری که اکثریت آن بودایی هستند، با اقلیت کوچک کاتولیک ها ملاقات خواهد کرد.

پاپ، ساعاتی پس از ورود به میانمار با ژنرال مین انگ هلانگ، رهبر نظامی میانمار که فرماندهی عملیات نظامی در ایالت راخین را به عهده دارد، در منزل مسکونی اسقف میانمار ملاقات کرد. واتیکان به جزییات این دیدار پانزده دقیقه ای اشاره نکرده است.

قرار است پاپ جداگانه با انگ سان سو چی رهبر مدنی میانمار ملاقات کند.

به گزارش خبرگزاری ها، کلیسای کاتولیک میانمار از پاپ خواسته است در جریان دیدار از میانمار از واژه روهینگیا ، استفاده نکند زیرا، برای رهبران نظامی و بسیاری از مردم میانمار، روهینگیایی ها به عنوان یک اقلیت به رسمیت شناخته نمی شوند.

پاپ پیشتر برای روهیگینایی ها که آن ها را برادران و خواهران خطاب کرده بود، دعا کرده است و عدم استفاده از واژه روهینگیا به معنی نرمش در مقابل ارتش میانمار تلقی خواهد شد.

ارتش میانمار در ماه های اخیر، اقدام به کشتار اقلیت روهینگیا در ایالت راخین کرد که سازمان ملل متحد آن را نمونه بارزی از پاک سازی قومی نامیده است.

ایالات متحده این سرکوب را «پاکسازی قومی» نامید و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد سران ارتش را تحریم خواهد کرد.

بیش از ششصد هزار روهینگیا برای فرار از این کشتار به بنگلادش گریخته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG