لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

سفر سه روزه پاپ فرانسیس به ترکیه پایان یافت


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در پایان سفر سه روزه‌اش به استانبول با رهبر کلیسای ارتدوکس ملاقات کرد و طی آن، دو رهبر مسیحی خواستار پایان خشونت‌ها علیه مسیحیان عراق و سوریه شدند و مسلمانان را به گفت‌و‌گوی بیشتر بر اساس احترام متقابل ترغیب کردند.

پاپ فرانسیس در مرحله پایانی سفرش به ترکیه، برای گرامیداشت روز «سنت اندرو» در کلیسای سنت جرج در استانبول حاضر شد و در کنار اسقف بارتولومیو، رهبر جمعیت ۲۵۰ میلیونی کلیسای ارتدوکس قرار گرفت.

دو رهبر مذهبی بیانیه‌ای مشترک در حمایت از مسیحیان خاورمیانه و پیشگیری از خروج مسیحیان به بیرون از منطقه امضا کردند. این بیانیه از رهبران منطقه و جامعه جهانی می‌خواهد تا برای پایان دادن به «وضعیت وخیم مسیحیان» بیشتر تلاش کنند.

رهبر کاتولیک‌های جهان طی اقامت کوتاه خود در استانبول با پناهجویان مسیحی نیز دیدار کرد و بر لزوم رسیدگی به آزار و اذیت مسیحیان و دیگر اقلیت‌ها در منطقه، بویژه در عراق و سوریه، تاکید کرد. به گفته پاپ فرانسیس و پدر بارتولومیو، آزار و اذیت مسیحیان انگیزه مضاعفی را برای افزایش تلاش‌ها فراهم می‌آورد.

پاپ طی ملاقات با رهبر مسیحیان ارتدوکس گفت هدفش وحدت کامل میان مسیحیان کاتولیک و ارتدوکس است، اما چنین وحدتی به معنای از بین رفتن سنت‌ها نیست.

به نظر می‌رسد که رهبر کاتولیک‌ها و اسقف ارتدوکس‌ها روابط کاری خوبی را آغاز کرده‌اند. ملاقات استانبول دومین دیدار آنها در کمتر از یک سال است. پاپ به دعوت اسقف بارتولومیو به ترکیه سفر کرد.

XS
SM
MD
LG